Węgry wycofują się z konkursu piosenki Eurowizji. Powodem propaganda LGBT?

Od przyszłego roku węgierska telewizja publiczna nie będzie uczestniczyć w konkursie piosenki Eurowizji. Jako oficjalny powód podano zamiar skupienia się na „bezpośrednim” wspieraniu karier początkujących węgierskich artystów, jednak media spekulują, że chodzi o chęć uchronienia Węgrów przed tęczową propagandą.

Zachodnie media (m.in. Guardian) informując o wycofaniu się Węgier z konkursu przypomniały o prorodzinnej polityce rządu Viktora Orbana a także wypowiedziach przedstawicieli węgierskiego obozu władzy krytycznych wobec LGBT. Były one m.in. związane z kampanią reklamową Coca-Coli prowadzoną w tym kraju, wykorzystującą wizerunek dwóch obejmujących się mężczyzn z podpisem „Miłość to miłość. Zero cukru, zero przesądów”. Kampania reklamowa wywołała wśród Węgrów spore wzburzenie. Protestował między innymi parlamentarzysta rządzącej partii Fidesz, István Boldog, który określił ją mianem „prowokacyjnej” i wezwał do bojkotu Coca-Coli.

PRZECZYTAJ: Węgry: w wyniku protestów Coca-Cola wycofuje się z kampanii reklamowej promującej LGBT

Przypomniano również wypowiedź szefa węgierskiego parlamentu László Kövéra, który stwierdził, że nie ma moralnej różnicy pomiędzy zachowaniem pedofilów a postulowaniem tzw. małżeństw jednopłciowych.

W kontekście wycofania się Węgier z konkursu Eurowizji przywołano też wypowiedź jednego z węgierskich prorządowych komentatorów telewizyjnych, który nazwał konkurs „homoseksualną flotyllą”. Guardian powołuje się także na przecieki z wewnątrz węgierskiego państwowego nadawcy MTVA o tym, jakoby jego pracownicy łączyli tę decyzję z kojarzeniem Eurowizji z kulturą LGBT.

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács nazwał „fake newsem” doniesienia, iż bojkot konkursu Eurowizji przez Węgry jest związany z LGBT. „Zamiast brać udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 roku, będziemy wspierać cenne produkcje stworzone bezpośrednio przez talenty węgierskiej muzyki pop” – stwierdził Kovács. Konkurs, który do tej pory wyłaniał węgierskiego reprezentanta w konkursie piosenki Eurowizji, będzie kontynuowany, ale nagroda będzie wiązała się z okazją do pojawiania się w różnych mediach krajowych i na festiwalach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Konfederacja obiecuje wprowadzenie ustawy anty-LGBT

Kresy.pl / Guardian / abouthungary.hu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz