Grupa ambasadorów z pięciu krajów akredytowanych w Holandii, w tym z Polski, zaprotestowała przeciwko fałszowaniu historii przez Rosję i wybielaniu paktu Ribbentrop-Mołotow przez Moskwę.

Ambasador Polski w Holandii, Marcin Czepelak oraz ambasadorowie Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii napisali wspólny list, opublikowany na łamach holenderskiej gazecie “Volkskrant”. Jest to polemika z zamieszczoną w tej samej gazecie w ubiegłym tygodniu opinią ambasadora Rosji w Holandii.

Rosyjski dyplomata próbował m.in. wybielać pakt Ribbentrop-Mołotow, twierdząc, że wcale nie był taki zły, jak wszyscy go opisują. Oświadczył też, że był on koniecznością i nie można go negatywnie oceniać.

 

Ambasadorowie z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii uznali, że takiej opinii nie można pozostawić bez komentarza. „Stanowcze ‘nie’ dla wybielania historii II wojny światowej przez Rosję i prania mózgów Europejczyków” – czytamy we wpisie, który zamieściła na portalu społecznościowym ambasada Polski w Holandii.

W liście dyplomatów z Polski, Rumunii i krajów bałtyckich wyrażono sprzeciw wobec rosyjskiej próby zmian faktów historycznych i wprowadzaniu w błąd opinii publicznej, szczególnie w odniesieniu do haniebnego rosyjsko-niemieckiego paktu.

Ponadto, ambasadorowie przypomnieli wspólną deklarację ministrów spraw zagranicznych swoich pięciu państw w 80. rocznicę podpisania paktu. Jak pisaliśmy, zaznaczono w nim, że to porozumienie nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego doprowadziło do wybuchu II wojny światowej i skazało Europę na dziesięciolecia cierpień.

„(…) wspominamy wszystkich tych, których śmierć i złamane życie były następstwem zbrodni popełnionych w imię nazistowskiej i stalinowskiej ideologii. Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną zapomniane. My będziemy pamiętać” – czytamy w deklaracji.

„Przypominanie i upamiętnianie minionych nieszczęść daje nam wiedzę i siłę, by sprzeciwić się tym, którzy starają się wskrzesić lub oczyścić te ideologie z ciążących na nich zbrodni i win. Pamięć o ofiarach zobowiązuje nas do promowania sprawiedliwości historycznej poprzez kontynuowanie badań i podnoszenie publicznej świadomości spuścizny totalitarnej na kontynencie europejskim” – napisali ministrowie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak informowaliśmy, szef rosyjskich archiwów państwowych twierdzi, że za wywołanie II wojny światowej odpowiadają Polska i sojusznicy zachodni, głównie Francja i Wielka Brytania, a ich polityka uzasadniała pakt Ribbentrop-Mołotow. Taki wydźwięk ma też otwarta w Moskwie wystawa dot. początków II WŚ.

Przeczytaj więcej: Rosja usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow. Szef Rosarchiwu: był rezultatem polityki Polski i aliantów

Kilka lat temu pakt Ribbentrop-Mołotow usprawiedliwiał też Władimir Putin, twierdząc, że ZSRR musiał zawrzeć pakt z III Rzeszą w trosce o bezpieczeństwo. Próbował przy tym przerzucać na Polskę odpowiedzialność za wybuch wojny. Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał pakt Ribbentrop-Mołotow do zajęcia Zaolzia przez Polskę. Przypomnijmy, że pakt Ribbentrop-Mołotow usprawiedliwiają też historycy białoruscy.

Interia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. janusz123
    janusz123 :

    Ambasador Polski w Holandii, Marcin Czepelak oraz ambasadorowie Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii napisali wspólny list – mocarstwa II wojny swiatowej. Mieli z wyjatkiem Polski i Litwy oddzialy SS – Schutzstaffeln zalozonej przez Hitlera. Holandia Haga byla przez to pod koniec wojny bombardowana przez Aliantow. Bandere zabil Agent KGB Bohdan Staszynski 15 października 1959 w Monachium. Inaczej by do dziasiaj moze na Ukrainie paradowal z kumplami jak inni.

  2. Roman1
    Roman1 :

    Jeżeli Rosja fałszuje historię, to mnie to tak nie obchodzi, bardziej gdy robi to Polska, a zwłaszcza, gdy Polska twierdzi, że:
    – Rosja napadła na Gruzję, a nie Gruzja napadła na Osetię,
    – Rosja napadła na Ukrainę, a nie zachodnia Ukraina napadła na wschodnią,
    – Rosja okrutnie podbiła Krym, a nie mieszkańcy Krymu żądali połączenia z Rosją (po
    puczu na Ukrainie); a Kosowo to zupełnie inna sprawa,
    – Polska nie napadła na Irak, tylko niosła tam pokój,
    – Polska nie napadła, w ślad za Hitlerem, na Czechosłowację, ale zajęła polskie rdzenne
    ziemie, broniąć ich mieszkańców przed Hitlerem,
    – Rosja jest imperialistą, zaś USA to oaza pokoju.