Książka „Polska-Białoruś 1921-1953”, którą zaprezentowano dziś w Mińsku próbuje usprawiedliwiać Pakt Ribbentrop – Mołotow. W przedmowie książki napisano, że „z tekstu dokumentów wynika, iż porozumienie to dawało ZSRR pewne gwarancje bezpieczeństwa. Jednak ani Pakt o nieagresji ani tajny protokół dodatkowy do porozumienia nie zawierał paragrafów dotyczących współpracy wojskowej dwóch państw”.

W przedmowie czytamy również, że: „zawarte ustalenia między Niemcami i Związkiem Radzieckim nie czyniły ich sojusznikami ani formalnie ani faktycznie, chociaż niektórzy dziś próbują to udowodnić”, zaś niemiecko-radzieckie porozumienie stało się „znaczącym dyplomatycznym i politycznym aktem”, który kończył fazę przedwojennego kryzysu.
Wiaczesław Daniłowicz, dyrektor Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, który jest jednym ze współautorów książki powiedział po prezentacji Polskiemu Radiu, że – jego zdaniem – pakt Ribbentrop-Mołotow „nie był niczym niezwykłym z punktu widzenia ówczesnej polityki zagranicznej w państwach europejskich. Jako przykład podał Układ Monachijski z 1938 roku. Daniłowicz zaznaczył , że Pakt Ribbentrop-Mołotow dał Białorusinom szansę zjednoczenia ziem wschodniej i zachodniej części państwa.

IAR/KRESY.PLZbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz