Rosja nie akceptuje planów i warunków Ukrainy w sprawie ustalenia kolejności inspekcji statków stojących w kolejce do przepłynięcia przez Morze Czarne.

Ukraina szacuje straty jakie poniosła z powodu bezczynności statków w kolejkach przed inspekcjami wymaganymi przez Czarnomorską Inicjatywę Zbożową na ponad miliard dolarów. Takie dane podał  prezes Ukraińskiego Związku Zbożowego Nikołaj Gorbaczow na antenie kanału telewizyjnego FreeDom, którego przytoczył w środę portal Korrespondent.net.

“To są pieniądze, których ukraińscy producenci rolni nie otrzymali. To są pieniądze, które kupcy płacili właścicielom statków za to, że statki bardzo długo stały w kolejce” – twierdził Gorbaczow.

Według niego Rosja nie akceptuje planów i warunków Ukrainy w sprawie kolejności inspekcji statków stojących w kolejce. Nie pozwala to na rytmiczną pracę terminali portowych.

Komentując sytuację z zamknięciem portu morskiego Jużnyj i wyłączeniem go z obsługiwania korytarza zbożowego, Gorbaczow zaznaczył, że jest to „kolejne zwycięstwo Federacji Rosyjskiej w targu”, który odbył się w Stambule w sprawie wznowienia eksportu ukraińskich produktów rolnych drogą morską. Ma nadzieję, że znajdzie się wyjście z sytuacji.

Jużnyj to położony 30 km od Odessy ukraiński port, który w 2020 r. zajął pierwsze miejsce pod względem masy przeładunków. To najgłębszy port Ukrainy.

“Rosja manipuluje wszelkiego rodzaju danymi. Stara się wprowadzać wszelkiego rodzaju zawirowania, aby wszystko było nieprzewidywalne. Port Jużnyj jest jednym z najbardziej wydajnych w transporcie zboża. W związku z tym był używany najbardziej” – stwierdził Gorbaczow i dodał, że do chwili obecnej kwestia eksportu ukraińskich produktów rolnych z tego portu nie została rozwiązana.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tydzień temu Rosjanie zgodzili się na kolejne przedłużenie umów, ale tylko o dwa miesiące.

Według stanu na marzec 2023 r. dzięki czarnomorskiej inicjatywie zbożowej wyeksportowano z Ukrainy ponad 23 mln ton zboża i produktów spożywczych.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply