Eksport niemieckich firm do Rosji w 2017 roku pomimo sankcji, zwiększył się o 20 proc. Przedsiębiorstwa liczą na dalszy wzrost obrotów handlowych.

Prezes Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki (Ost-Ausschuss) Wolfgang Buechele stwierdził w czwartek: Niemieckie firmy są beneficjentami pozytywnego zwrotu, jaki miał miejsce w zeszłym roku w rosyjskiej gospodarce i liczą na kontynuację pozytywnych tendencji w wymianie handlowej. Podkreślił również, że Rosja w 2017 r. po raz pierwszy od dwóch lat zanotowała wzrost gospodarczy, co pozytywnie wpłynęło na niemiecko-rosyjskie relacje handlowe.

Wartość niemieckiego eksportu do Rosji wzrosła o 20 proc. w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnęła poziom niemal 26 mld euro. W podobnym tempie jak eksport wzrósł import – o 18,3 proc. – do 31 mld euro. Buechele podkreśla, że powrót do wyników z rekordowego roku 2012, kiedy wzajemne obroty handlowe osiągnęły 80 mld euro, jest na razie nieosiągalny, jednak kierunek, w którym zmierzamy, jest prawidłowy. Obroty handlowe między Niemcami a Polską w zeszłym roku przekroczyły poziom 100 mld euro.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy obchodzą sankcje i inwestują coraz więcej w Rosji

Według ankiety przeprowadzonej przez Komisję Wschodnią oraz Niemiecko-Rosyjską Izbę Przemysłowo-Handlową (DIHK) wśród 141 niemieckich firm działających w Rosji, 78 proc. z nich spodziewa się dalszych wzrostów rosyjskiej gospodarki. Niemieckie firmy zakładają, że w związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej na dodatkowe zamówienia wyniosą od dwóch do trzech miliardów euro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jako największą przeszkodę w działalności biznesu w Rosji niemieckie firmy wskazują protekcjonistyczną politykę rosyjskich władz. Ta polityka wynika z zabiegów rządu w Moskwie o zastąpienie importu własną produkcją – tłumaczy szef DIHK w Moskwie Matthias Schepp.

Obroty handlowe osłabiają również sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. 94 proc. niemieckich firm chciałoby zniesienia restrykcji.

Kresy.pl / dw.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz