Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO uzgodnili w czwartek w Waszyngtonie podjęcie nowych działań mających na celu powstrzymywanie Rosji w akwenie Morza Czarnego. – pisze agencja AFP.

Po dwudniowych obradach ministrowie spraw zagranicznych 29 krajów NATO wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali, że stoją w obliczu „nieprzewidywalnej i trudnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa”, m.in. za przyczyną „bardziej agresywnej Rosji”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na briefingu dla prasy, że NATO zatwierdziło nowe środki obserwacji oraz przeprowadzenie ćwiczeń na Morzu Czarnym w celu wsparcia Ukrainy i Gruzji, co ma wzmocnić bezpieczeństwo na tym akwenie.

„Uzgodniliśmy pakiet środków mających na celu poprawę naszej świadomości sytuacyjnej. [Uzgodniliśmy] zwiększenie naszego wsparcia dla Gruzji i Ukrainy w obszarach takich jak szkolenie sił morskich i straży przybrzeżnej, wizyty w portach i ćwiczenia, a także dzielenie się informacjami.” – mówił Stoltenberg podkreślając, że działania te pozwolą zacieśnić współpracę z tymi krajami. „Obecnie jedna z grup marynarki wojennej NATO patroluje Morze Czarne, a dzisiaj ćwiczy z okrętami ukraińskimi i gruzińskimi. Będziemy więc koncentrować się na naszej obecności w tym ważnym regionie.” – dodawał.

Stoltenberg wezwał również Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych podczas incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej. Powtarzał także zarzuty o łamaniu układu INF przez Rosję i wezwał ją do powrotu do przestrzegania układu w weryfikowalny sposób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że wcześniej ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison mówiła, że ministrowie państw NATO rozważą zastosowanie pakietu środków, które mają zapewnić ukraińskim statkom bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Azowskim i przez Cieśninę Kerczeńską. Środki te miałyby obejmować m.in. zwiększoną obserwację lotniczą, a także wprowadzenie większej liczby okrętów NATO na Morze Czarne. W odpowiedzi rosyjskie władze ostrzegły, że „w razie potrzeby” odpowiedzą stosując „środki wojskowo-techniczne”. W dzisiejszych doniesieniach ze szczytu NATO brak wzmianek o tym, że przyjęty pakiet ma zapewnić „bezpieczną żeglugę ukraińskich statków przez Cieśninę Kerczeńską i na Morzu Azowskim”, jak wyrażała się wcześniej Hutchison.

Kresy.pl / AFP / Interfax / nato.int

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz