Pod dwóch dniach negocjacji w Waszyngtonie przedstawiciele Chin i USA osiągnęli porozumienie, która ma zapobiec dalszej eskalacji wojny handlowej między tymi państwami.

Informacje o wynikach amerykańsko-chińskich negocjacji podaje we wtorek „Rossijskaja Gazieta” powołując się na inny rosyjski dziennik „Kommiersant”. Pekin zobowiązał się do zwiększenia importu amerykańskich produktów rolno-spożywczych tak aby łączna wartość ich rocznego wwozu do Chin sięgnęła przedziału 40-50 mld dol. Będzie to wymagało od chińskich importerów znacznie większej aktywności na amerykańskim rynku niż dotychczas, bowiem w 2017 r. wartość wwozu amerykańskich produktów rolno-spożywczych do ChRL wyniosła 19,5 mld dol. a w 2018 r. spadła ona do 9 mld dol.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Porozumienie zawiera jednak także ustępstwo strony amerykańskiej. USA zobowiązały się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, taryfy na już oclone produkty z Chin nie wzrosną z 25 proc. do 30 proc.

Według Trumpa strony miały także ustalić zasady transferów technologii oraz ochrony własności intelektualnej.

Jak twierdzi Donald Trump porozumienia zawarte w Waszyngtonie nie mają jeszcze formalnego charakteru. Podpisania umowy można spodziewać się w ciągu 4-5 tygodni.

Konflikt między USA i Chinami w sprawie handlu rozpoczął się od ubiegłorocznego nałożenia wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu. Amerykanie grożą Chińczykom uderzeniem na polu finansowym poprzez usunięcie chińskich spółek z największej światowej giełdy na Wall Street.

rg.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz