Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Rosja rozmieści taktyczną broń jądrową na Białorusi, na prośbę Aleksandra Łukaszenki. Zaznaczył, że odpowiednie nośniki takiej broni są już na miejscu. Jego zdaniem, nie ma w tym nic niezwykłego, bo Amerykanie od lat robią to samo, rozmieszczając taktyczną broń jądrową w państwach sojuszniczych.

W sobotę na antenie stacji Rossija-24 prezydent Rosji Władimir Putin mówił m.in. o kwestii rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej. Oświadczył, że białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, już od dawna podnosi temat rozmieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej taktycznej broni nuklearnej.

Co tyczy się naszych rozmów z Aleksandrem Grigoriewiczem Łukaszenką, to za powód posłużyło oświadczenie wiceminister obrony Wielkiej Brytanii, że oni zamierzają dostarczyć na Ukrainę ładunki ze zubożonym uranem. Tak czy inaczej, to wiąże się z technologiami jądrowymi” – powiedział Putin.

Nawet poza kontekstem tych wydarzeń, to w swoich wypowiedziach Aleksandr Grigoriewicz Łukaszenko od dawna podnosi temat tego, żeby rozmieścić na terytorium Białorusi rosyjską taktyczną broń nuklearną” – zaznaczył.

Zdaniem Putina, w prośbie władz Białorusi nie ma nic niezwykłego. Zaznaczył, że USA „robią tak już od dziesięcioleci”.

Oni już dawno rozmieścili na terytoriach swoich krajów-sojuszników, państw NATO, w Europie swoje taktyczne uzbrojenie jądrowej. [Rozmieścili ją – red.] w sześciu państwach: w Niemczech, Turcji, Niderlandach, Belgii, Włoszech i Grecji” – powiedział rosyjski przywódca.

Oni mają w niektórych krajach sojuszników i przygotowują ich nosicieli [platformy przenoszące taktyczną broń jądrową – red.], szkolą ich załogi. My zamierzamy robić to samo. Dokładnie o to prosił Aleksandr Grigoriewicz [Łukaszenko – red.]” – dodał.

Czytaj także: Łukaszenko: Nasze samoloty zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej

Putin powiedział też, że na Białoruś zostały już wysłane samobieżne, taktyczne systemy takiet balistycznych Iskander, zdolne do przenoszenia broni jądrowej. „3 kwietnia przystępujemy do szkolenia personelu i 1 lipca zakończymy budowę specjalnego schronu dla taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi” – oświadczył.

Przeczytaj także: Rosja rozmieści na Białorusi Iskandery, aby przeciwdziałać „agresywnemu Zachodowi”

Twierdził również, że broń, którą Zachód dostarcza Ukrainie, stanowi zagrożenie dla Rosji.

W grudniu 2021 roku szef MSZ Białorusi stwierdził, że kraj jest gotowy rozmieścić na swoim terytorium rosyjską broń nuklearną. Miesiąc wcześniej Aleksandr Łukaszenko zapowiedział, że jeśli NATO przeniesie amerykańską broń jądrową z Niemiec do Europy Środkowej, to wtedy zaproponuje, żeby Rosja rozmieściła swoją broń nuklearną na Białorusi.

TASS / gazeta.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply