Premier Izraela Binjamin Netanjahu ogłosił, że wybrał już miejsce w którym zbudowane zostanie osiedle dla Żydów, które ma zostać nazwane imieniem prezydenta USA Donalda Trumpa. Powstanie ono na obszarze bezprawnie anektowanym przez Izrelczyków.

Nowe żydowskie osiedle, które zostanie nazwane na cześć Trumpa, zostanie zbudowane na Wzgórzach Golan, czyli na terytorium Syrii okupowanym i anektowanym przez Izrael. Netanajahu obiecał nazwanie jednego z osiedli imieniem Trumpa, po tym gdy amerykański prezydent uznał suwerenność Tel Awiwu nad tą częścią Syrii. Netanjahu oglosił, że dokonał wyboru lokalizacji na niedzielnym posiedzeniu rządu Izraela. “Chciałem poinformować, że wybralismy już miejsce na Wzgórzach Golan gdzie zostanie założone to nowe osiedle” – słowa Netanjahu zacytował portal telewizji Al Jazeera.

Władze Izraela, rozpoczęły już procedury administraycjne zmierzające do budowy nowego osiedla.

Zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar, w efekcie Wojny Sześciodniowej, jest okupowany przez Izrael. W czasie wojny 1973 r. Syryjczycy zdołali odzyskać niewielki fragment tego regionu, reszta jest nadal okupowana przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował większą część Wzgórz Golan, co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W grę wchodzą nie tylko ataki rakietowe ale też wspieranie antyrządowych, w tym dżihadystycznych ugrupowań zbrojnych w sąsiedniej syryjskiej prowincji. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan. Mimo tego prezydent USA Donald Trump uznał w marcu suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan. Izraelczycy zapowiedzieli już kolonizację regionu.

Według Al Jazzery już obecnie w 33 izraelskich osiedlach na Wzgórzach Golan mieszka około 20 tys. żydowskich osadników. W regionie nadal mieszka 18 tys. Syryjczyków. Większość z nich odmówiła przyjęcia obywatelstwa Izraela.

aljazeera.com/kresy.pl

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply