W izraelskich media pojawiły się oskarżenia o antysemityzm wobec strażnika z polskiej ambasady w Izraelu, który nie chciał wpuścić do środka mężczyzny, który później zaatakował polskiego ambasadora, Marka Magierowskiego. Ambasador stanął w jego obronie i zapewnia, że zarzuty są nieprawdziwe.

W związku z wtorkowym atakiem na polskiego ambasadora w Tel Awiwie, Marka Magierowskiego, w izraelskich mediach pojawiły się oskarżenia o antysemityzm względem strażnika ambasady. Już wczoraj podawaliśmy, że według informacji Baracka Ravida, dziennikarza izraelskiej stacji Kanał 13, prawnik napastnika, który zaatakował Magierowskiego twierdził w sądzie, że jego klient przyjechał do polskiej ambasady, żeby wyjaśnić sprawę restytucji mienia ofiar Holokaustu. Według innego źródła, chciał też „porozmawiać o polskim antysemityzmie”. Według Ravida, relacjonującego wypowiedź prawnika, strażnik nie wpuścił go do ambasady i nazwał Żydem, wzgl. „Żydkiem” [dosł. „Gid (Żyd) to znaczy Yid (Żydek)” – red.]. Przypomnijmy, że później mężczyzna ten, według informacji „Do Rzeczy” znany architekt Arik Lederman, zaatakował samochód ambasadora i opluł go.

Przeczytaj więcej: Izraelski dziennikarz: napastnik napluł polskiemu ambasadorowi w twarz, sąd go zwolnił

W środę izraelski serwis Arutz Sheva – Israel National News, napisał z kolei, że zatrzymany przez policję Izraelczyk „powiedział policji, że był w drodze do polskiej ambasady, ale został odprawiony przez urzędników ambasady, którzy jak twierdzi użyli antysemickich wyzwisk, kiedy próbował wejść do budynku”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal ten twierdzi też, że projekt ustawy anty-447 Kukiz’15, którego procedowanie w Sejmie zablokował wczoraj PiS, miał za zadanie „zablokowanie restytucji mienia krewnych ofiar Holokaustu”, co nie odpowiada prawdzie.

Do sprawy ochroniarza z ambasady odniósł się na Twitterze ambasador Magierowski. Napisał, że czytał „jakieś dziwaczne twierdzenia o niewłaściwym zachowaniu i języku strażnika w ambasadzie”. Oświadczył, że to nieprawda i podkreślił, że jest on lojalnym, ciężko pracującym, dobrze wyszkolonym i delikatnym człowiekiem. Dodał, że w ciągu dwóch miesięcy przyjął około 2 tys. osób i nie było na niego ani jednej skargi.

Przeczytaj: Sejm: PiS zdjął z porządku obrad projekt ustawy anty-447

Czytaj również: Konfederacja i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy anty-447 [+VIDEO]

Sam sprawca zeznał, że poniosły go emocje po tym, jak został potraktowany przez straż i po tym jak samochód ambasady na niego zatrąbił. Twierdził, że celem jego ataku był samochód, a nie ambasador i przekonywał sąd, że w ogóle nie wiedział, że w środku jest polski ambasador. Izraelski sędzia uznał, że to „sprzeczka drogowa”, a nie atak o charakterze politycznym lub nacjonalistycznym i zwolnił zatrzymanego do domu. Według innego, uzupełnionego tłumaczenia wpisów Ravida, sąd uznał postępowanie Izraelczyka za wysoce niestosowne i zasługujące na potępienie. Zaznaczył, że nie zostałby zatrzymany, gdyby nie mówił o polskim ambasadorze. Mężczyznę zwolniono, nakazując mu pozostanie w areszcie domowym do dzisiejszego południa.

israelnationalnews.com / twitter.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz