Szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk twierdzi, że zdjęcie z dzisiejszego porządku obrad Sejmu pierwszego czytania projektu ustawy Kukiz’15 o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, nie oznacza porzucenia projektu. Według niego prace nad projektem zostały przesunięte na czas po wyborach.

Jak podaje radio RMF FM, Dworczyk zapewniał w środę, że „po zakończeniu kampanii wyborczej, w spokojnej atmosferze, możemy dyskutować o wszystkich projektach, ale nie pozwolimy, aby ta problematyka była wykorzystywana w czasie kampanii wyborczej”.

Szef Kancelarii Premiera wyraził opinię, że w ostatnich dniach była prowadzona „brudna gra” wokół tematu roszczeń żydowskich. Według niego w grę tę wpisywała się zmiana składu izraelskiej delegacji, która przyjechała do Polski, by rozmawiać o sprawie świadczeń związanych z mieniem pożydowskim. Jak pisaliśmy, pomimo odwołania jej przyjazdu w ostatniej chwili przez polski rząd, delegacja pojawiła się w Polsce i odbywała nieoficjalne spotkania.

Minister zarzucił też „różnym środowiskom”, że „cynicznie” próbują temat roszczeń żydowskich wykorzystywać w ostatnim etapie kampanii wyborczej „u nas w kraju i na forum międzynarodowym”. Dworczyk przypomniał, że został zaatakowany polski ambasador w Izraelu, w związku z czym do MSZ została wezwana ambasador Izraela a polski rząd oczekuje ukarania sprawcy.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS) tłumaczyła zdjęcie projektu Kukiz’15 z porządku obrad tym, że „marszałek Sejmu nie otrzymał wystarczających dokumentów czy opinii do ustawy Kuiz’15”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wczoraj poinformowano, że na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu, tj. w środę 15 maja, odbędzie się pierwsze czytanie ich projektu ustawy Kukiz’15 o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, wysuwanymi przez środowiska żydowskie i w związku z ustawą S.447. Wagę sprawy podkreślali m.in. poseł Tomasz Rzymkowski i wicemarszałek Stanisław Tyszka. Apelowali też do posłów, głównie z PiS, żeby potraktować sprawę priorytetowo i przyjąć ustawę jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Przypomnijmy, że z notatki dyplomatycznej ujawnionej w kwietniu br. przez red. Stanisława Michalkiewicza wynika, że USA zapewniły polski rząd, że do jesiennych wyborów parlamentarnych nie będą prowadzone żadne jawne rozmowy ani prace ws. restytucji mienia żydowskiego, a wszelkie rokowania, w tym ze środowiskami żydowskimi odnośnie konkretnych kwot rekompensat, będą miały charakter tajny. Przedstawiciel Departamentu Stanu zapewniał  też stronę polską, że Amerykanie nie oczekują i nie spodziewają się działań legislacyjnych w kierunku zaspokojenia żydowskich roszczeń w roku wyborczym w Polsce.

Kresy.pl / rmf24.pl / 300polityka.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Dworczyk, Mazurek i inne pisiate łżą jak psy, widziałem jak miernota kuchcińska wyłączyła mikrofon Winnickiemu, na sam dźwięk słowa Żyd robi mu się ciepło w gaciach ze strachu. Inne ustawy potrafią uchwalić w jeden dzień, ale że to ustawa przeciwko ograbieniu Polski to grają na zwłokę, farbowani patrioci spod znaku gwiazdy Dawida.