Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany w pobliżu polskiej ambasady w Tel Awiwie – podały w środę rano izraelskie media. Premier Mateusz Morawiecki wyraził zaniepokojenie z powodu „rasistowskiego” i „ksenofobicznego” ataku, potępiając go.

Do ataku na polskiego ambasadora, jak podają portale Ynet i Jerusalem Post, doszło we wtorek. Według ich relacji, do incydentu doszło, gdy ambasador Marek Magierowski stał niedaleko budynku ambasady. W pewnym momencie nieznany mężczyzna „zaczął atakować go fizycznie i werbalnie”.

Magierowski, według izraelskich mediów, miał relacjonować, że był zbyt „przytłoczony” atakiem, żeby zrozumieć, co napastnik do niego mówił. Jedyne co usłyszał, to „Polak, Polak!”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasada RP w Izraelu zgłosiła sprawę na policję, a Magierowski złożył skargę do ministerstwa spraw zagranicznych. Przedstawiciele resortu skontaktowali się z policją prosząc ich i ochronę ambasady o potraktowanie sprawy priorytetowo.

Polski dyplomata, jak napisano, zdołał zrobić zdjęcie napastnika i pojazdu, którym odjechał. Według izraelskich mediów, został aresztowany 90 minut później. Izraelskie MSZ poinformowało o tym Magierowskiego, który pochwalił izraelską policję i jej skuteczność.

Media te zwracają uwagę, że do napaści doszło w czasie sporu dyplomatycznego między Polską a Izraelem. Zaznaczono, że w tym tygodniu „polskie MSZ odwołało zaplanowaną wizytę izraelskiej delegacji w Warszawie”.
Do sprawy na Twitterze odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

„Jestem bardzo zmartwiony informacjami o rasistowskim ataku na polskiego ambasadora w Izraelu, Marka Magierowskiego. Polska mocno potępia ten ksenofobiczny akt agresji. Przemoc wobec dyplomatów czy jakichkolwiek obywateli nie może być tolerowana” – napisał szef polskiego rządu we wpisie w języku angielskim.

Później zamieszczono też polskojęzyczną wersję wpisu:

Przeczytaj także: Żydowska organizacja ds. roszczeń: jesteśmy zawiedzeni, lecz liczymy na wznowienie dialogu z Polską

Przypomnijmy, że w niedzielę w polskich i izraelskich mediach pojawiły się doniesienia o zaplanowanej na poniedziałek wizycie delegacji izraelskiego ministerstwa ds. równości społecznej z dyrektorem generalnym Avi-Cohenem Scalą na czele. Media twierdziły, że izraelska delegacja ma odbyć szereg spotkań z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie uzyskania płatności za mienie obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas Holokaustu i nie pozostawili spadkobierców. Początkowo redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz usiłował przedstawiać informację o przyjeździe izraelskiej delegacji jako fałszywą pogłoskę, jednak w nocy swój komunikat opublikowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym poinformowało, że „strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników”. Jednak dziennikarz „Do Rzeczy” Marcin Makowski twierdzi, że przedstawiciele Izraela i tak przylecieli do Warszawy. Wcześniej Makowski napisał, że Izraelczycy próbowali przechytrzyć polską dyplomację.

Jpost.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Morawiecki jak zwykle miękko i bezpłciowo – „jestem bardzo zmartwiony (…)”! Zmartwiony to pan może być jak panu żona zachoruje a tu, jako premier Polski powinien być bardzo wq()y i dać jasno temu wyraz. Niestety, doczekaliśmy czasów że rządzący pozwalają bezkarnie hańbić kraj, nawet ustawy dyktują im obce kraje.