W czasie wtorkowego posiedzenia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres skrytykował działania Izraela w Strefie Gazy. Tel Awiw wziął odwet.

Izrael odmówi wydania wiz urzędnikom ONZ, powiedział ambasador Tel Awiwu przy światowej organizacji. Według powoującej się na izraelskie środki masowego przekazu Al Jazeery ambsador Gilad Erdan złożył oświadczenie o tej treści w środę, co katarska telewizja uznaje za konsekwencje przemówienia szefa ONZ w Radzie Bezpieczeństwa z poprzedniego dnia.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa pośrednio skrytykował Izrael za nakazanie ewakuacji ludności cywilnej z północy na południe Strefy Gazy. Powiedział także, że atak Hamasu na Izrael 7 października nie nastąpił „w próżni”, ponieważ Palestyńczycy „przez 56 lat byli poddani duszącej okupacji”.

Wiele krajów z radością przyjęło „bardzo zrównoważone podejście Guterresa” – jak ocenił nowojorski korespondent Al Jazeery Gabriel Elizondo, Jednakże Izrael jest „wściekły” i jego urzędnicy wezwali szefa ONZ do rezygnacji. Obecny na debacie izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen „był tak zdenerwowany”, ocenił Elizondo, „że odwołał spotkanie z sekretarzem generalnym, które miało się odbyć we wtorek po południu”.

„To naprawdę niezwykłe widzieć tego rodzaju reakcję wobec sekretarza generalnego” – dodał Elizondo. „W związku z jego uwagami [Guterresa] odmówimy wydania wiz przedstawicielom ONZ” – Al Jazeera zacytowała radiowy wywiad izraelskiego ambasadora przy ONZ – „Odmówiliśmy już wydania wizy podsekretarzowi generalnemu ds. humanitarnych Martinowi Griffithsowi. Nadszedł czas, aby dać im nauczkę.”

Erdan przekazał na X, dawnym Twitterze, że w tym przemówieniu szef ONZ „wyraził zrozumienie dla terroryzmu i morderstw”.

Jednak Guterres napisał w środę na X, że „żale narodu palestyńskiego nie mogą usprawiedliwiać straszliwych ataków Hamasu. Te straszliwe ataki nie mogą usprawiedliwiać zbiorowego karania narodu palestyńskiego” – napisał. Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło wezwanie Izraela do rezygnacji Sekretarza Generalnego ONZ, określając je jako „niesprowokowany atak”. W poście na X określiło stanowisko Izraela jako „przedłużenie” jego „braku szacunku i braku zaangażowania” wobec ONZ, jej Karty i rezolucji dotyczących Palestyny.

Czytaj także: Erdogan określił izraelskie ataki na Strefę Gazy jako “oznakę morderczych tendencji”

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply