Ukraińcy rozpoczęli szkolenie na F-16

Według rzecznika Sił Powietrznych USA „niewielka liczba” ukraińskich pilotów rozpoczęła w tym tygodniu szkolenie na F-16 w Stanach Zjednoczonych.

Jak poinformowała stacja CNN, według rzecznika Sił Powietrznych USA „niewielka liczba” ukraińskich pilotów rozpoczęła w tym tygodniu szkolenie na F-16 w Stanach Zjednoczonych.

Piloci będą szkolić się w 162. Skrzydle Powietrznej Gwardii Narodowej Arizony, jednostce specjalizującej się w szkoleniu partnerów międzynarodowych na myśliwcach czwartej generacji. Oczekuje się, że szkolenie potrwa „kilka miesięcy” – powiedział rzecznik.

Szkolenie w locie rozpoczęło się po tym, jak piloci ukończyli szkolenie językowe w San Antonio w Teksasie, siedzibie Centrum Języka Angielskiego Defense Language Institute. Stany Zjednoczone planują także przeszkolić około 200 ukraińskich pracowników w zakresie obsługi skomplikowanego odrzutowca po ukończeniu przez nich szkolenia językowego.

„Oczekujemy, że pierwsza grupa pilotów, którzy już trenują na symulatorach lotu, które w pełni odtwarzają kokpit samolotu, wejdzie z instruktorem na prawdziwy samolot szkolno-bojowy. Powinno to nastąpić w najbliższej przyszłości” – powiedział wcześniej rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Jurij Ignat.

Ignat powiedział, że w Belgii pierwsza grupa pilotów, którzy zdali egzamin z języka angielskiego, była na szkoleniu. Według niego konieczne było zaostrzenie terminologii lotniczej, ponieważ w samolocie F-16 wszystkie polecenia i elementy sterujące są w języku angielskim.

Ignat zauważył, że Ukraina naprawdę potrzebuje nowoczesnych samolotów, które nie będą gorsze od lotnictwa rosyjskiego. Według niego mogą to być samoloty różnych typów, ale kluczową rzeczą, jakiej się od tych samolotów wymaga, jest zdobycie przewagi w powietrzu. Dodał jednocześnie, że wyprze to możliwie najdalej rosyjskie lotnictwo.

Jak informowaliśmy, przed spotkaniem w kwaterze głównej NATO w Brukseli, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania planuje w na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku przekazać ukraińskim siłom powietrznym pierwsze myśliwce F-16 ze swoich sił powietrznych. Zaznaczył, że celem jest tu jeszcze pierwszy kwartał przyszłego roku, ale zależy to od gotowości ukraińskich pilotów, którzy najpierw muszą przejść odpowiednie szkolenie.

Przypomnijmy w tym kontekście, że zdaniem szefa Pentagonu, Lloyda Austina, Ukraina może otrzymać pierwsze myśliwce F-16 najwcześniej na wiosnę 2024 roku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply