Dania planuje przekazać ukraińskim siłom powietrznym pierwsze myśliwce F-16 w marcu-kwietniu 2024 roku, ale termin zależy od gotowości ukraińskich pilotów.

W środę, przed spotkaniem w kwaterze głównej NATO w Brukseli, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania planuje w na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku przekazać ukraińskim siłom powietrznym pierwsze myśliwce F-16 ze swoich sił powietrznych. Zaznaczył, że celem jest tu jeszcze pierwszy kwartał przyszłego roku, ale zależy to od gotowości ukraińskich pilotów, którzy najpierw muszą przejść odpowiednie szkolenie.

„Oczekujemy, że będziemy mogli przekazać pierwsze samoloty na Ukrainę w marcu-kwietniu [2024 r. – red.]. Ale trzeba jeszcze wykonać spoko pracy, żeby mieć pewność, że Ukraińcy potrafią nimi latać” – powiedział Poulsen.

Duński minister obrony zaznaczył też, że Ukraina powinna być w stanie zarówno serwisować te myśliwce, jak i zapewnić im odpowiednią ochronę przed rosyjskimi atakami. Oznaczałoby to konieczność stworzenia lub przygotowania odpowiedniej infrastruktury naziemnej i obrony powietrznej.

Poulsen dodał też, że termin dostarczenia myśliwców zależy również od szkolenia ukraińskiego personelu naziemnego.

Przypomnijmy w tym kontekście, że zdaniem szefa Pentagonu, Lloyda Austina, Ukraina może otrzymać pierwsze myśliwce F-16 najwcześniej na wiosnę 2024 roku.

Dania jest państwem wiodącym tzw. koalicji myśliwskiej, której celem jest, by Ukraina otrzymała zachodnie myśliwce F-16, którymi lataliby ukraińscy piloci, przeszkoleni przez zachodnich instruktorów, a zarazem obsługiwanych przez ukraiński personel naziemny.

Dania zapowiedziała wcześniej, że przekaże Ukrainie 19 myśliwców F-16. Początkowo miały zostać dostarczone na przełomie 2023 i 2024 roku. Duńczycy dysponują łącznie 43 samolotami tego typu.

W tym tygodniu belgijska minister obrony zapowiedziała wysłanie Ukrainie kilku myśliwców F-16, ale od 2025 roku, gdy będą one stopniowo zastępowane przez nowe F-35. Prawdopodobnie chodzi o 2-4 samoloty.

Przeczytaj: Zełenski: w Rumunii będzie centrum szkoleń na F-16 dla ukraińskich pilotów

W sierpniu norweska stacja TV2 podała, że Norwegia zdecydowała się przekazać Ukrainie myśliwce F-16. Według nieoficjalnych informacji, może to być 5-10 maszyn.

W tym samym miesiącu władze Holandii poinformowały, że przekażą Ukraińcom większość z 42 samolotów F-16, jakie posiada ten kraj.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone zatwierdziły już wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii w celu obrony przed rosyjskimi najeźdźcami, gdy tylko zakończy się szkolenie pilotów.

Jak przekazała agencja prasowa UNIAN powołując się na rzecznika Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurija Ignata, Ukraina potrzebuje 128 myśliwców wielozadaniowych produkcji zachodniej, aby zyskać przewagę w przestrzeni powietrznej podczas wojny z Rosją.

mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply