Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii w celu obrony przed rosyjskimi najeźdźcami, gdy tylko zakończy się szkolenie pilotów – poinformował w czwartek amerykański urzędnik.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii w celu obrony przed rosyjskimi najeźdźcami, gdy tylko zakończy się szkolenie pilotów.

Waszyngton dał Danii i Holandii oficjalne zapewnienie, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzanie wniosków o transfer F-16 na Ukrainę, gdy piloci zostaną przeszkoleni, powiedział urzędnik na którego powołuje się agencja.

„Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Waszyngtonu, aby utorować drogę do wysłania myśliwców F-16 na Ukrainę” – powiedział holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra na platformie komunikacyjnej X, znanej wcześniej jako Twitter. „Teraz będziemy dalej omawiać ten temat z naszymi europejskimi partnerami”.

Sekretarz stanu Antony Blinken wysłał listy do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, zapewniając ich, że wnioski zostaną zatwierdzone, powiedział amerykański urzędnik.

„Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu samolotów myśliwskich F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16” – napisał Blinken w liście do obu urzędników.

Blinken powiedział: „Niezmiernie ważne jest, aby Ukraina była w stanie obronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszeniem jej suwerenności”. Powiedział, że zatwierdzenie wniosków pozwoli Ukrainie „w pełni wykorzystać swoje nowe zdolności, gdy tylko pierwsza grupa pilotów zakończy szkolenie”.

Jak poinformował rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat, Ukraina nie będzie mogła otrzymać myśliwców F-16 od sojuszników następnej jesieni lub zimy, więc teraz konieczne jest wzmocnienie obrony powietrznej.

Według niego w nadchodzącej jesieni czy zimie nie Ukraińcy nie powinni spodziewać się F-16. „Już teraz jest oczywiste, że tej jesieni i zimy nie będziemy w stanie ochronić Ukrainy samolotami F-16” – powiedział Ihnat.

Rzecznik Sił Powietrznych zaznaczył, że z tymi samolotami wiązano duże nadzieje. A wszystko dlatego, że miały wejść w skład obrony przeciwlotniczej.

„Ale cokolwiek to było, sprawa nabrała tempa. Rozumiemy, że nasi piloci zostaną przeszkoleni w najbliższej przyszłości. Ale jednocześnie trzeba wzmocnić naszą obronę powietrzną” – dodał rzecznik Sił Powietrznych.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply