Przechodzimy od fazy koncepcyjnej, od fazy wypracowywania strategii do fazy praktycznej, do wdrażania poszczególnych projektów – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Rumunii.

We wtorek w stolicy Rumunii, Bukareszcie, zakończył się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. W tym czasie, przywódcy 12 państw leżących między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim a Morzem Czarnym debatowali nad wspólnymi projektami.

Na spotkaniu Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Poruszał głównie trzy tematy: transport, energetykę i cyfryzację. Prezydent Rumunii, Klaus Iohannis, zwracał uwagę, że mają być to trzy filary rozwoju gospodarczego Europy Środkowej.

 

– Inicjatywa Trójmorza stara się zmodernizować i wzmocnić konkurencyjność gospodarek państw członkowskich poprzez maksymalizację potencjału połączeń na poziomie międzyregionalnym – mówił Iohannis. Najważniejszym z tych połączeń ma być trasa Via Carpatia, łącząca północ z południem Europy, poprzez wschodnią Polskę i Litwę.

Premier Morawiecki podkreślał, że Via Carpatia jest priorytetowym projektem rządu PiS. Nazwał ją „kręgosłupem komunikacyjnym” wschodniej Polski, prowadzącym na południe przez Słowację, Węgry, Rumunię do Bułgarii, a na północ do krajów bałtyckich. Droga ta ma zwiększyć możliwości handlowe i inwestycyjny oraz połączenia gospodarcze.

Szef polskiego rządu mówił w Bukareszcie, że Inicjatywa Trójmorza przechodzi ze słów do czynów.

– Przechodzimy od fazy koncepcyjnej, od fazy wypracowywania strategii do fazy bardzo praktycznej, do wdrażania poszczególnych projektów – powiedział Morawiecki. Dotąd liderzy państw biorących udział w inicjatywie uzgodnili ponad 150 takich projektów. Z czego niemal połowa, blisko siedemdziesiąt, to projekty o charakterze transportowym. Inne mają m.in. dywersyfikować dostawy gazu i energii w regionie. Morawiecki mocno podkreślał też sprzeciw Polski wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami. Tłumaczył, że omija on Polskę i może stać się narzędziem do politycznego szantażu. Stanowisko Polski w tej sprawie podzielał też Rick Perry, sekretarz USA ds. energii, który uczestniczył w szczycie.

– Transatlantyckie bezpieczeństwo jest fundamentalne dla krajowego bezpieczeństwa każdego kraju. Energia nigdy nie powinna być wykorzystywana jako środek przymusu politycznego – mówił Perry. Zapewnił też o wsparciu prezydenta Donalda Trumpa w tej sprawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wszystkie projekty realizowane w ramach inicjatywy mają być współfinansowane z Funduszu Trójmorza, którego budżet ma sięgać 5 miliardów euro. Zdaniem prezydent Chorwacji, Kolindy Grabar-Kitarović, przyniesie to nowe rozwiązania, „które w końcu przybliżą Europę Środkowo-Wschodnią do Zachodu”.

– Chodzi o to, by wszyscy mieli identyczne możliwości i standardy, którymi cieszą się obywatele innych państw – powiedziała Grabar-Kitarović.

Przeczytaj: Duda: Trójmorze jest dla USA strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową

W tegorocznym szczycie Inicjatywy Trójmorza wziął udział m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który przy tej okazji rozmawiał z polskim premierem. Byli obecni także przedstawiciele USA oraz Niemiec. ​Agencja dpa relacjonowała, że Niemcy, dotąd sceptycznie podchodzące do Inicjatywy Trójmorza, teraz chcą się w nią włączyć jako budowniczy mostów między Wschodem a Zachodem.

Przyszłoroczny szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Słowenii.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply