Rosyjski koncern oświadczył, że rozpoczął zapowiadaną wczoraj procedurę kończącą wszystkie zawarte z Ukraińcami umowy.

Wiceszef rosyjskiego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew oświadczył w sobotę, że koncern rozpoczął już procedurę wypowiadania kontraktów na dostawy i tranzyt gazu podpisanych z ukraińskim Naftohazem. Krok ten został zapowiedziany wczoraj.

Kontrakty które mają zostać zerwane, to umowy obowiązujące do 2019 roku włącznie zawarte jeszcze za czasów, gdy premierem Ukrainy była Julia Tymoszenko. Regulowały one zasady dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i tranzytu błękitnego paliwa na zachód Europy.

ZOBACZ TAKŻE: Gazprom wstrzymuje dostawy gazu dla Ukrainy

W środę Naftohaz oświadczył, że w wyniku wyroku arbitrażu w Sztokholmie trybunał przyznał Ukraińcom 4,63 mld USD za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu. Ukraińska spółka zaznaczyła, że biorąc pod uwagę pierwsze orzeczenie, nakazujące Naftohazowi spłatę zadłużenie wobec Gazpromu, to ostatecznie od Rosjan powinna otrzymać 2,56 mld dolarów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sędziowie motywowali swą decyzję silnym pogorszeniem sytuacji ukraińskiej gospodarki. Sprzeciwiamy się temu, aby problemy gospodarcze Ukrainy były rozwiązywane naszym kosztem – stwierdził szef Gazpromu Aleksiej Miller i dodał, że przedłużenie kontraktów nie jest więc dla Gazpromu opłacalne od strony finansowej.

Kresy.pl / forsal.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz