Putin i Paszynian nie osiągnęli porozumienia w sprawie ceny gazu

Pełniący obowiązki premiera Armenii Nikol Paszynian ujawnił, że na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie nie doszło do ostatecznego porozumienia w sprawie ceny gazu, który Rosja dostarcza Armenii. Wcześniej Paszynian zapewniał, że Armenia opowiada się za dalszą integracją w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Jak podaje TASS, w czwartek wieczorem Paszynian zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym ujawnił, że podczas wczorajszych rozmów z Władimirem Putinem nie doszło do ustalenia nowej ceny na rosyjski gaz ziemny dla Armenii. Wyraził przy tym nadzieję, że Erywań i Moskwa osiągną w końcu “pożądany rezultat” unikając “niepożądanego rozwoju sytuacji”. W piątek intensyfikację rozmów na temat ceny gazu dla Armenii zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak pisze TASS, władze Armenii wielokrotnie informowały, że prowadzą ze stroną rosyjską rozmowy w sprawie obniżenia cen gazu. Obecnie wynosi ona 150 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych. W 2016 roku Armenia uzyskała obniżenie ceny o 15 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych.

W czwartek Paszynian spotkał się na Kremu z Władimirem Putinem. Była to jego pierwsza wizyta w Moskwie po wygranych wyborach parlamentarnych. Jak pisze Radio Swoboda, p.o. premiera Armenii powiedział na spotkaniu z rosyjskim prezydentem, że jego kraj jest nastawiony na dalszą integrację z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Według niego przewodnictwo Armenii w EUG zaczynające się 1. stycznia 2019 roku jeszcze bardziej będzie sprzyjać tej integracji.

Ze swojej strony Władimir Putin przypomniał, że Rosja jest największym gospodarczym partnerem Armenii – około 25 procent obrotów handlu zagranicznego Armenii przypada na Rosję. Jednocześnie Putin docenił fakt, że obroty handlowe między Rosją a Armenią wzrosły o prawie 30 procent w ciągu ostatniego roku.

Paszynian powiedział po spotkaniu z Putinem, że stosunki Armenii z Rosją mają szczególny strategiczny i sojuszniczy charakter. Oświadczył, że mimo dążenia do ściślejszych związków z USA i UE Armenia będzie utrzymywać ścisłe związki z Rosją.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko i Putin posprzeczali się o ceny gazu [+VIDEO]

Kresy.pl / TASS / Radio Swoboda / gazeta.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply