Francja, Niemcy i Hiszpania ogłosiły w poniedziałek, że osiągnęły porozumienie w sprawie kolejnych etapów rozwoju nowego myśliwca, największego europejskiego projektu obronnego, którego koszt szacuje się na ponad 100 miliardów euro.

Strona francuska podkreśla bardzo wyraźnie, że projekt, który obejmuje zarówno budowę myśliwca jak i bezzałogowych statków powietrznych nowej generacji, jest kluczowy dla Europy – podkreśla agencja „Reuters”. Projekt ma wzmocnić konkurencyjność w zakresie przemysłu obronnego względem Chin, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Kolejna faza rozwoju projektu Future Combat Air System (FCAS) ma kosztować 3,5 miliarda euro. Koszty zostaną podzielone po równo między trzy kraje.

„Francja, Niemcy i Hiszpania tworzą jedno z najważniejszych narzędzi suwerenności własnej i Europy w XXI wieku” – napisała francuska minister obrony narodowej Florence Parly na Twitterze.

Od strony przemysłu obronnego w projekt zaangażowane są następujące koncerny: Dassault Aviation, Airbus oraz Indra.

Przypomnijmy, że w kwietniu bieżącego roku strona niemiecka i francuska sfinalizowały jedną z głównych umów w zakresie projektu FCAS.

Z kolei już w maju ubiegłego roku siły zbrojne Niemiec, Francji i Hiszpanii uzgodniły parametry mające pomóc w ocenie wariantów systemu FCAS (Future Combat Air System), dotyczącego budowy samolotu bojowego 6. generacji i towarzyszących mu dronów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że własne prace nad myśliwcem nowej generacji prowadzone są w Stanach ZjednoczonychWielkiej Brytanii i w Japonii.

Zobacz także: Niemcy, Francja i Hiszpania synchronizują działania ws. myśliwca 6. generacji

Czytaj także: Europejski czołg przyszłości coraz bliżej. Zastąpi Leclerca i Leoparda 2

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz