Działająca w Polsce sieć sklepów Empik sprzedaje na swojej stronie banderowskie produkty. Oburzenie w mediach społecznościowych wywołała szczególnie pluszowa poduszka z wizerunkiem Stepana Bandery.

W czwartek w mediach społecznościowych burzę wywołała informacja, że na stronach sieci Empik można nabyć pluszową poduszkę z wizerunkiem ukraińskiego zbrodniarza i szowinisty Stepana Bandery. Firma usunęła produkt, jednak ciągle jest wyświetlany gdy szuka się go wyszukiwarce internetowej.

Nie jest to jedyny produkt powiązany z Banderą, który możemy kupić. Po zapłaceniu 3,99 PLN możemy zostać właścicielem piosenki “Batko nasz Bandera”.

O piosence pisaliśmy 13 października 2021 roku. Ukraińcy zamieszaczali w sieci krótkie nagrania wideo, na których najczęściej dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Bat’ko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати) do podkładu w postaci popularnej wersji tego utworu w wykonaniu zespołu wokalnego Pentarchia. Same udawane śpiewy były często celowo przerysowywane, np. z przesadną gestykulacją.

Treść pierwszej zwrotki w tłumaczeniu na język polski można przełożyć następująco: „Ojcem naszym Bandera, matką Ukraina, my za Ukrainę będziemy wojować”.

Soliści znanego lwowskiego chóru „Dudaryk”, który często koncertuje w Polsce, przyłączyli się do flashmobu polegającego na wykonywaniu banderowskiej pieśni „Ojciec nasz Bandera”.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Sprawa dla prokuratury(może Młynarczyk sie tym zajmie-propagowanie banderyzmu),oczywiście trudno uwierzyć w niewiedze dyrekcji empik ,lub głupotę ,jest to raczej ŚWIADOME działanie.Ja już do tego sklepiku nie wstąpię.

 2. Kasper1
  Kasper1 :

  W TV pojawiły się reklamy produktów firmy Roshen której właścicielem jest Poroszenko, “dobroczyńca” który zadeklarował odbudowę za pieniądze swoje i swojej żony muzeum Szuchewycza, niedawno zniszczonego przez rosyjskie pociski manewrujące.

 3. Roman1
  Roman1 :

  Nic im nie grozi, gdyż prezydent zawetował karalność gloryfikowania zbrodniarzy wołyńskich i pomimo obietnic nie skierował do sejmu poprawionego przepisu. Cenzura w Polsce i “poprawność polityczna” powodują, że nazwisko Bandery nie jest tak znane jak nazwisko Hitlera, chociaż jeden wart drugiego.