Dwa pułki obrony powietrznej Wschodniego Okręgu Wojskowego zostaną wyposażone w systemy rakietowe S-400, a dwie dywizje obrony przeciwlotniczej w systemy Buk-M1-2 do końca tego roku – powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na posiedzeniu zarządu rosyjskiego MON w czwartek.

Jak poinformowała w czwartek rosyjska agencja prasowa Tass, na posiedzeniu rosyjskiego ministerstwa obrony narodowe Rosji, minister Siergiej Szojgu przekazał, że pułki obrony powietrznej Wschodniego Okręgu Wojskowego zostaną wyposażone w systemy rakietowe S-400, a dwie dywizje obrony przeciwlotniczej w systemy Buk-M1-2 do końca tego roku.

„Do końca tego roku okręg otrzyma ponad 500 nowych i zmodernizowanych pojazdów. Pozwoli to na przezbrojenie 14 jednostek, w tym uzbrojenie dwóch pułków rakietowej obrony powietrznej w systemy S-400 i przezbrojenie dwóch dywizji rakietowej obrony powietrznej w systemy Buk-M1-2”- powiedział Szojgu.

Według ministerstwa sytuacja militarno-polityczna na rosyjskim wschodnim kierunku strategicznym pozostaje napięta, co powoduje, że siły zbrojne Rosji wzmacniają swój kontyngent w najważniejszych częściach – mówił minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podczas czwartkowego posiedzenia zarządu ministerstwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sierpniu rosyjski koncern zbrojeniowy Almaz-Antej dostarczył siłom zbrojnym Federacji Rosyjskiej kolejny pułk systemów rakietowych S-400 – poinformowało biuro prasowe firmy.

Podkreślono, że nowe zestawy S-400 zostały dostarczone przed zakładanym terminem. Czytamy, że nowo-dostarczone zestawy zostały już przetestowane na poligonie. Podkreślono, że w czasie testów systemy działały bezproblemowo.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Systemy S-400 są eksportowane przez Rosję za granicę.

Chiny były pierwszym zagranicznym klientem, który zdołał zakupić najnowocześniejszy rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze. Kontrakt został podpisany w 2014 r. Drugim państwem, które zakontraktowało S-400 były Indie. W zeszłym roku system ten zaczęła pozyskiwać także Turcja.

Jak pisaliśmy, w lipcu 2019 rozpoczęły się dostawy rosyjskich systemów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Spowodowały one kryzys w relacjach pomiędzy Waszyngtonem i Ankarą. USA chciały, aby Turcja zrezygnowała z umowy. W zamian Turcja miałaby kupić amerykańskie zestawy Patriot.

USA przestrzegały, że z powodu umowy z Rosją sprzedaż myśliwców F-35 dla Turcji może zostać opóźniona, lub nawet odwołana.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pomimo ostrzeżeń USA, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odmówił wycofania się z umowy.

Prezydent USA Donald Trump wstrzymał się od nałożenia sankcji na Turcję , jednak zakup rosyjskich systemów S-400 nadal pozostaje kością niezgody w relacjach pomiędzy państwami.

Jak pisaliśmy, w kwietniu 2019 roku USA wstrzymały dostawę F-35 do Turcji.  Udział kraju w programie F-35 został zawieszony.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz