Francja rozmieściła w Rumunii system obrony ziemia-powietrze SAMP/T Mamba. Obsługuje go stu żołnierzy.

O rozmieszczeniu systemu poinformował w czwartek francuski sztab generalny.  „Wdrażany przez stu żołnierzy system ziemia-powietrze średniego zasięgu Mamba (…) może zapewnić siłom operującym w rejonie kopułę ochronną” – wskazało w oświadczeniu francuskie dowództwo.

Pułkownik Pascal Ianni, rzecznik sztabu generalnego, wyjaśnił w czwartek podczas briefingu prasowego, że system Mamba „jest przeznaczony przede wszystkim do ochrony bazy lotniczej NATO”, która gości kilka tysięcy żołnierzy. "To jego pierwsze zadanie" – podkreślał. W tym celu Mambę połączono z rumuńskim systemem obronnym, który z kolei podłączony jest do systemu obrony powietrznej NATO.

W piątek operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool podjął decyzję o zawieszeniu obrotu rosyjską energią elektryczną w spółkach grupy Inter RAO, które są jedynymi importerami energii elektrycznej z Rosji do krajów bałtyckich. Od niedzieli rosyjska energia elektryczna nie jest już importowana na Litwę, podobnie jak gaz i ropa.

„Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie wpłynie na litewski system przesyłu energii elektrycznej i jego niezawodność. Potrzeby energetyczne kraju będą zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od partnerów strategicznych – krajów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą – mówi Rokas Masiulis, Dyrektor Generalny Litgrid, litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

W 2021 roku import energii elektrycznej z Rosji stanowił 17 proc. całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i pokrywał 16 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Syryjscy inżynierowie zaangażowani podczas wojny domowej w Syrii do produkcji bomb beczkowych są od kilku tygodni w Rosji - podał w niedzielę The Guardian. Medium powołuje się na doniesienia zachodnich agencji wywiadowczych.

Informacje agencji wywiadowczych krajów Zachodu wskazują, że w Rosji pojawiło się ponad 50 specjalistów od bomb beczkowych - pisze Guardian. Syryjscy inżynierowie mają współpracować z siłami zbrojnymi Rosji. Medium podaje, że ich przybycie było jednym z czynników stojących za ostrzeżeniami USA i państw UE, sugerujących, że rosyjska armia mogła przygotowywać się do użycia broni chemicznej na Ukrainie.

Bomby beczkowe to prymitywne materiały wybuchowe pakowane do beczek i zrzucane z helikoptera. Były używane z niszczycielskimi efektami podczas wojny w Syrii - zwraca uwagę Guardian. Pojemniki były często napełniane chlorem.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Rosja: Zachód prowokacyjnie nakręca emocji wokół ćwiczeń Zapad-2017 Rzecznik Kremla: W Syrii mogą przebywać rosyjscy cywile niezwiązani z armią

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa Polska zajmuje wobec Rosji stanowisko "rozwydrzone" i "na skraju szaleństwa".

Jak podaje TASS, na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow uznał, że nie da się przewidzieć stanowiska Polski w kwestii gazowej.

Pieskowa zapytano o możliwość wznowienia polsko-rosyjskiej współpracy gazowej. Przypomnijmy, że w poniedziałek polski rząd przyjął uchwałę o wypowiedzeniu porozumienia z Rosją w sprawie budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu.

Antonio Costa podczas wizyty w Kijowie zapowiedział dalsze dostarczanie Ukrainie uzbrojenia "w miarę możliwości".

Premier Portugalii Antonio Costa odwiedził Kijów w sobotę - podała agencja prasowa Ukrinform. Szef portugalskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim obiecywał, że Portugalia zapewni Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie wojskowe.

„Wysłaliśmy wsparcie wojskowe. Najpierw była to broń nieśmiercionośna, potem broń śmiercionośna w ramach zapytań wysyłanych przez Ukrainę i zgodnie z naszymi możliwościami, bo nie mamy wszystkich zasobów, których teraz potrzebuje Ukraina" - powiedział Costa.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%