„Polska na dziś nikomu nie odsprzedała żadnych szczepionek” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort potwierdził jednak ofertę odsprzedania puli dawek preparatu AstraZeneca Ukrainie. Do sprawy odniósł się w niedzielę na Twitterze publicysta tygodnika „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.

Resort zdrowia poinformował, że Polska na dzień dzisiejszy nikomu nie odsprzedała żadnych szczepionek na koronawirusa – podało RMF FM w niedzielę. Deklaracja ministerstwa była odpowiedzią na pytanie zadane resortowi przez dziennikarkę portalu. Do sprawy odniósł się Rafał Ziemkiewicz. „Polska odsprzedaje swoje szczepionki Ukrainie ale rząd uspakaja że i tak nie były przeznaczone dla Polaków. W ranach wdzięczności Ukraińcy do reszty rozpirzą Cmentarz Orląt Lwowskich i zrobią tam pomnik bohaterów Rzezi Wołyńskiej” – napisał publicysta portalu „Do Rzeczy”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Rafał Ziemkiewicz poruszył już w czwartek na swoim wideoblogu w serwisie YouTube temat szczepionek na koronawirusa. Publicysta zauważył, że preparaty przeciwko COVID-19 stały się dla rządów narzędziem uprawiania polityki.

Zdaniem Ziemkiewicza nawet gdyby Polska posiadała nadwyżki szczepionki, a Ukraina gotowa była za nie zapłacić, to z powodu „odrażającej” polityki władz ukraińskich wobec Polski nie powinno dojść do takiej transakcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Za pomniki Bandery, za uniemożliwianie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej, za niszczenie archiwów w sprawie Wołynia, za obrzydliwą propagandę, którą Ukraina prowadzi, nie powinna dostać od Polski niczego, poza ewentualnie fangą w nos”– uważa Rafał Ziemkiewicz.

Jak pisaliśmy, Ukraina ma trudności ze zdobyciem szczepionki na koronawirusa i program szczepień jeszcze się w tym kraju nie rozpoczął. W poprzedni poniedziałek wiceminister zdrowia Ukrainy informował, że w połowie lutego na Ukrainę trafi 117 tysięcy szczepionki Pfizer/BionTech w ramach skierowanego do biedniejszych krajów programu COVAX. Będzie to pierwsza dostawa szczepionki na Ukrainę. Ponadto pomiędzy połową lutego a końcem II kwartału br. Ukraina ma otrzymać od 2,2 mln do 3,7 mln dawek szczepionki AstraZeneca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec grudnia wiceszef ukraińskiej dyplomacji mówił, że Polska miałaby przekazać Ukrainie 1,5 mln dawek „po otrzymaniu odpowiedniej ilości szczepionki przez samą Polskę”. Jak wyjaśniło naszemu portalowi Ministerstwo Zdrowia szczepionki te miałyby pochodzić z puli 20 mln dawek firmy Astra Zeneca zakupionych przez Polskę. 4 mln tych szczepionek zakupiono w celu odsprzedaży dla państw bałkańskich oraz państw pozostałych takich jak m.in. Ukraina i Gruzja. Planowana data odsprzedaży szczepionek to marzec-kwiecień. Zależy ona od terminu dopuszczenia szczepionki i jej dostaw do Polski.

Zobacz także: Lwów: pomnik Bandery oblano czerwoną farbą [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz