Syryjska państwowa agencja SANA poinformowała, że w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do rakietowego ataku Izraela na cele wokół stolicy kraju – Damaszku.

Według agencji SANA powołującej się na źródło wojskowe, do ataku izraelskich rakiet doszło w poniedziałek o godzinie 1:18 czasu lokalnego (godzina 0:18 w Polsce). Pociski nadleciały ze strony okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan i Al-Jalil. Atak był wymierzony w szereg celów wokół Damaszku.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Syryjskie doniesienia mówią o przejęciu rakiet przez syryjską obronę powietrzną i zestrzeleniu większości z nich. Eksplozje było słychać w rejonach na zachód od Damaszku.

Dotychczas nie było doniesień o zniszczeniach oraz stratach w ludziach w wyniku ataku.

Jak podaje Times of Israel, izraelska armia odmówiła komentarza w sprawie nocnych ataków, zgodnie ze swoją polityką niekomentowania swoich działań w Syrii, z wyjątkiem tych, których dokonano „w odwecie”.

Tymczasem, jak podaje agencja Reutera, izraelska armia poinformowała o rozpoczęciu w poniedziałek „niespodziewanych ćwiczeń” swojego lotnictwa wzdłuż północnej granicy kraju.

Wojsko zapowiedziało, że w trakcie ćwiczeń, które potrwają do środy, w całym kraju wzrośnie ruch lotniczy, a w północnym Izraelu będą słyszalne eksplozje.

Jak podano, „ćwiczenia symulują scenariusze walki na froncie północnym i testują wszystkie elementy podstawowych zadań [sił powietrznych], w tym utrzymanie przewagi powietrznej, ochronę przestrzeni powietrznej, a także atakowanie i zbieranie danych wywiadowczych”.

Na początku lutego br. Syria zarzuciła Izraelowi, że dokonał ataków na cele na syryjskiej części Wzgórz Golan  i międzynarodowe lotnisko w Damaszku.

Od 2011 roku Izrael przeprowadził setki ataków z powietrza na cele w Syrii twierdząc, że przeciwdziała ustanowieniu stałej obecności wojskowej Iranu w tym kraju i transportowi broni do szyickich milicji, w tym Hezbollahu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: MEM: Izrael znowu zaatakował terytorium Syrii

Kresy.pl / sana.sy / timesofisrael.com / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz