Chiny: nowe zdjęcia bombowca z tajemniczym pociskiem. Nowa chińska broń hipersoniczna? [+FOTO]

Nowo ujawnione zdjęcia coraz bardziej wskazują na to, że Chiny pracują nad odpalaną z bombowców bronią hipersoniczną, być może z silnikiem przelotowym – podaje serwis The Drive-War Zone.

W tym tygodniu w sieci pojawiły się zdjęcia chińskiego bombowca H-6N, zdolnego do przenoszenia pocisków rakietowych. Widać na nich, że samolot przenosi pod kadłubem bardzo dużą rakietę. Według serwisu The Drive-War Zone, jest ona niemal identyczna z rakietą, której fotografie pojawiły się w ubiegłym miesiącu. Jej cechy wskazują, że może to być pocisk hipersoniczny, potencjalnie z silnikiem przelotowym i możliwością przenoszenia głowicy jądrowej.

W obu przypadkach chodzi o przenoszony pod kadłubem pocisk rakietowy o długości ponad 12 metrów lub około 1/3 długości H-6N. Kształt części nosowej (m.in. spłaszczony kształt i widoczne „płetwy”) najbardziej sugeruje, że chodzi o jakiś obiekt hipersoniczny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej serwis War Zone zwracał uwagę, że kształt ten ogólnie odpowiada nienapędzanemu hipersonicznemu pojazdowi szybującemu DF-ZF, który można było zobaczyć na rakiecie DF-17 podczas parady wojskowej w Pekinie w 2019 roku.

Według innej interpretacji, może to być jakiś bardzo duży obiekt z silnikiem przepływowym, gdyż pod pewnymi względami przypomina to eksperymentalny chiński pojazd hipersoniczny Jia Geng nr 1, którego zdjęcia po raz pierwszy pojawiły się w ubiegłym roku. Pod względem kształtu przypomina on amerykański hipersoniczny pojazd badawczy X-43 czy rosyjski Ch-90. Jia Geng nr 1 jest jednak o ok. 3 metry krótszy niż obiekt z nowych zdjęć pod bombowcem H-6N. Jednocześnie zwraca się uwagę, że samoloty te najpewniej są zdolne do przenoszenia bardzo dużych próbnych pojazdów hipersonicznych lub innych, pełniąc podobną rolę jak amerykańskie B-52. Przednia część opisywanego obiektu zdecydowanie różni się od głowic tradycyjnych rakiet balistycznych.

The Drive-War Zone zwraca uwagę, że dodatkowe wskazówki przynosi próba geo-lokalizacji miejsc, z których pochodzą opisywane nagrania. Prawdopodobnie oba pochodzą z rejonu Bazy Sił Powietrznych Neixiang, gdzie stacjonuje 106. Brygada Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Według „The Diplomat”, jednostka ta może być w trakcie pozyskiwania zdolności nuklearnych. W związku z tym pojawiają się spekulacje, czy zaobserwowane działania nie są elementem mającym doprowadzić do uzyskania takiej zdolności. Ponadto, w podobnym kierunku idą Amerykanie, którzy widzą przyszłość swoich B-52 jako „latające ciężarówki z uzbrojeniem”, przenoszące m.in. rakiety manewrujące z głowicami jądrowymi i broń hipersoniczną z głowicami konwencjonalnymi.

W podsumowaniu The Drive-War Zone zastrzega jednak, że zdjęcia z Chin mogą w istocie przedstawiać po prostu kolejny hipersoniczny pojazd do badań, a niekoniecznie broń. Zaznacza zarazem, że świadczyć może to o trwającym, faktycznym „hipersonicznym wyścigu zbrojeń” na świecie, w którym Chiny aktywnie uczestniczą. Nie jest to zaskoczeniem z uwagi na to, że obecnie przed tym typem broni, umożliwiającej prowadzenie bardzo precyzyjnych ataków bez ostrzeżenia na ważne, praktycznie nie ma skutecznych środków obrony.

Przeczytaj: Raport: część istotnych komponentów amerykańskiej broni hipersonicznej pochodzi od Chińczyków

Czytaj również: Chiny zbudowały hipersoniczny bojowy pojazd latający [+FOTO]

thedrive.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz