Chiny oświadczyły, że są “głęboko zaniepokojone” eskalacją napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

W sobotę późnym wieczorem Iran rozpoczął uderzenie odwetowe, wymierzone przeciwko Izraelowi. Skonfliktowane strony szacują, że w nocy z soboty na niedzielę, przeciwko Izraelowi wystrzelono łącznie około 300 rakiet i dronów. Izraelczycy twierdzą, że przechwycili zdecydowaną większość. W odpowiedzi Chiny wyraziły “głębokie zaniepokojenie” sytuacją i wezwały obie strony do “zachowania spokoju i powściągliwości, aby uniknąć dalszej eskalacji napięcia”.

“Chiny wzywają społeczność międzynarodową, zwłaszcza kraje wpływowe, do odegrania konstruktywnej roli w utrzymaniu pokoju i stabilności w regionie” – podkreślono w oświadczeniu.

Rzecznik chińskiego MSZ wyraził opinię, że “to skutek uboczny konfliktu w Gazie”, dodając, że jak najszybsza deeskalacja jest “najwyższym priorytetem”.

Irańskie siły oświadczyły, że atak dronów i rakiet na Izrael, w odwecie za śmiertelny atak na konsulat Iranu w Damaszku, “osiągnął wszystkie swoje cele”. Misja Iranu przy ONZ napisała z kolei o “agresji reżimu syjonistycznego”.

“Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA MUSZĄ TRZYMAĆ SIĘ Z DALA!” – stwierdzono.

Zobacz także: Polska potępiła atak Iranu na Izrael

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply