W stolicy Zjednoczonego Królestwa po raz kolejny odbyła się manifestacja krytyków polityki i działań militarnych Izraela. Protestujący, żądali od swoich władz zaprzestania sprzedaży broni Izraelczykom.

Tysiące demonstrantów zebrało się na Russell Square w centralnej części miasta, w ramach Dnia Akcji na rzecz Palestyny. Niosąc flagi palestyńskie, protestujący wzywali do natychmiastowego zawieszenia broni na blokowanym terytorium i krytykowali stanowisko Wielkiej Brytanii wobec Izraela. Rozmiary tłumu uchwycone na nagraniach pozwalają przypuszczać, że maifestacja zebrała dziesiątki tysięcy uczestników.

 

„Wolna Palestyna” i „Stop ludobójstwu” to dwa z wielu haseł skandowanych przez propalestyńskich demonstrantów podczas marszu, który ruszył w stronę Parliament Square, jak zrelacjonował, za agencją Anadolu, portal Middle East Monistor.

Na trasie marszu niewielka grupa proizraelskich protestujących również zorganizowała demonstrację. Natknęli się na żydowskich uczestników propalestyńskiej manifetacji deklarujących, że działania Izraela prowadzone są “nie w naszym imieniu”. To nie pierwsze wystąpienie Żydów z diaspory przeciwko działaniom państwa Izrael.

W rozmowie z Anadolu 31-letni protestujący Steve, powiedział, że wziął udział w wiecu, aby zaprotestować przeciwko izraelskiej okupacji Palestyny. „Izrael okupował tak wiele lat i zabił tak wielu ludzi” – powiedział, krytykując społeczność międzynarodową za niewystarczające działania. „Jedynym więc sposobem, jaki możemy zrobić, jest sprawienie, aby nasz głos został usłyszany” – Steve uzasadniał przyczyny manifestacji. Uznał też swój własny kraj za współwinny zbrodni Izraela, ponieważ Wielka Brytania eksportuje broń do tego państwa.

Jednym z postulatów manifestujących było właśnie wstrzymanie tego eksportu.

 

Po ataku palestyńskiego Hamasu na południowy Izrael z 7 października, w którym zginęło 1,2 tys. osób, a kolejnych 240 wzięto jako zakładników Izrael najpierw wprowadził całkowitą blokadę Strefy Gazy, odcinając jej mieszkańców od czystej wody i energii elektrycznej, a następnie rozpoczął ofensywę na palestyńską eksklawę, realizowaną także przez zmasowane ostrzały, bombardowania, wysadzanie cywilnej infrastruktury.

Od tego dnia do końca zeszłego roku w Strefie Gazy zginęło już ponad 33 tys. Palestyńczyków. Większość z nich to cywile, a wśród cywilów kobiety i dzieci. Setki tysięcy osób pozostaje w palestyńskiej eksklawie bez dachu nad głową.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. elbezet
    elbezet :

    „MASOWA MANIFESTACJA PRZECIW DZIAŁANIOM IZRAELA W LONDYNIE“
    To znaczy iż “Izrael działa w Londynie” i dlatego odbywa się manifestacja?
    Izrael (żymianie) działa wszędzie – widać i czytać można każdego dnia.