Izrael zatwierdził rozbudowę nielegalnych osiedli na Zachodnim Brzegu

Władze Izraela zatwierdziły w niedzielę budowę kilkuset nowych jednostek mieszkalnych w ramach żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jak podał portal Deutsche Welle izraelskie władze wydały zgodę na budowę na palestyńskich terenach okupowanych dodatkowych 780 jednostek mieszkalnych przeznaczonych dla żydowskich kolonistów. Takie dane podała miejscowa organizacja Peace Now. Niemiecki nadawca zacytował oceny według których Tel Awiw postanowił wykorzystać ostatnie dni rządów Donalda Trumpa jako prowadzącego radykalnie proizraelską politykę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Premier Binajmin Netanjahu zapowiadał takie działania już wcześniej, ale dopiero w niedzielę uzyskały one formalną aprobatę rządu. Zdecydował on, że 365 jednostek mieszkalnych może być budowana właściwie od jutra zaś w przypadku 415 jest to „wstępna” zgoda.

Peace Now twierdzi, że ponad 200 z zatwierdzonych przez izraelski rząd budynków ma powstać w głębi okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu w ramach osiedli w praktyce uniemożliwiających funkcjonowanie zwartego państwa palestyńskiego na tym terenie.

Niedzielna decyzja jest elementem realizacji szerszego programu przyjętego przez izraelski rząd w zeszłym roku zakładającego budowę na palestyńskich terenach okupowanych 12 tys. domów dla żydowskich osadników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach. Społeczność międzynarodowa sprzeciwia się budowie nowych osiedli, a zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, 10 proc. populacji żydowskiej w Izraelu, żyje na tych dwóch obszarach.

dw.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz