Chiński przywódca Xi Jinping zapowiedział na forum ONZ, że Chiny zamierzają w ciągu najbliższej dekady dojść do maksimum swojej emisji dwutlenku węgla, po czym do 2060 roku chcą osiągnąć pod tym względem neutralność klimatyczną.

We wtorek chiński przywódca Xi Jinping za pośrednictwem wideo-łącza wystąpił na forum 75 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przedstawił swoją wizję kursu, jaki zdaniem Chin powinien obrać świat na rzecz przeciwdziałania pandemii i kryzysowi COViD-19, a także by sprostać przyszłym wyzwaniom.

W związku pandemią, Xi zaznaczył, że kraje powinny stawiać życie i ludzi na pierwszym miejscu, a jednocześnie wzmacniać solidarność w wymiarze globalnym.

„COVID-19 przypomina nam, że żyjemy w połączonej, globalnej wiosce i gramy o wspólną stawkę. Dlatego powinniśmy przyjąć wizję społeczeństwa dzielącego wspólną przyszłość, w której wszyscy są ze sobą związani” – powiedział chiński prezydent. Wezwał przy tym inne kraje do postrzegania innych jako członków tej samej, wielkiej rodziny, do współpracy na zasadzie win-win oraz wychodzenia ponad dysputy ideologiczne, by nie wpaść w pułapkę „starcia cywilizacji”. Zaznaczył, że powinno się respektować niezależny wybór każdego kraju ws. ścieżki i modelu rozwoju.

Xi sprzeciwił się też działaniom, które określił mianem prób „upolityczniania pandemii” lub „stygmatyzacji”, co mogło być skierowane zasadniczo w stronę USA, które obwiniają chińskie władze o wywołanie pandemii. Polityk dodał, że kraje powinny raczej skupić się na potrzebach krajów rozwijających się i okazywać im zainteresowanie, szczególnie krajów afrykańskich.

Przeczytaj: Chiny mogą podważyć pozycję dolara i zadać powalający cios USA

Odnośnie samej globalizacji, Xi powiedział, że jest to bezdyskusyjna rzeczywistość i trend historyczny. Zaznaczył, że „świat nigdy już nie powróci o izolacji i nikt nie może przeciąć więzi między krajami”. Opowiedział się za polityką pełnego i zrównoważonego rozwoju, otwartej na inne kraje i włączającej je w proces budowy otwartej światowej gospodarki. „Powinniśmy powiedzieć ‘nie’ jednostronności i protekcjonizmowi i pracować na rzecz zapewnienia stabilnego i gładkiego funkcjonowania globalnego przemysłu i łańcuchów dostaw”.

W tym kontekście Xi zaznaczył, że pandemia przypomina światu, iż ludzkość powinna rozpocząć „zieloną rewolucję” i szybciej tworzyć „zieloną ścieżkę rozwoju i życia”. Wezwał kraje świata, by dążyły do innowacyjnego, skoordynowanego, zielonego i otwartego dla wszystkich rozwoju oraz wykorzystywały historyczne okazje, jakie przedstawiają nowe możliwości naukowe i technologiczne.

Prezydent Chin zapowiedział, że jego kraj będzie podejmował bardziej energiczne środki i działania polityczne na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Powiedział, że celem Państwa Środka jest posiadanie szczytu emisji CO2 jeszcze przed 2030 rokiem, po którym ma ona ulegać zmniejszaniu, aż do osiągnięcia neutralności klimatycznej najdalej do 2060 roku.

Ponadto, Xi podkreślać konieczność pozostania wiernym idei multilateralizmu i ochrony systemu międzynarodowego opartego na ONZ. Powiedział, że globalny system zarządzania powinien adaptować się do ewoluującej dynamiki globalnych procesów politycznych i ekonomicznych, a rywalizacja między krajami powinna mieć charakter pokojowy, nienaruszający standardów moralnych.

„Nie mamy intencji ani do prowadzenia zimnej, ani gorącej wojny z jakimkolwiek krajem” – podkreślił Xi, dodając, że Chiny będą dążyć do rozwiązywania sporów na drodze dialogu i negocjacji.

Zobacz również: Minister: koszt transformacji energetycznej Polski do 2030 roku to 240 mld euro

Xinhua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Już pomijając obłudę (zwł. w kwestii krajów afrykańskich), to z jednym zgadzam się w 200% z Xi. “Powinno się respektować niezależny wybór każdego kraju ws. ścieżki i modelu rozwoju”. A, nie że Unia Jewropejska będzie nam dyktować, co, gdzie, kiedy i jak mamy robić albo myśleć.