Premier: wchodzimy w czas przebudowy świata i nowego ładu

Premier Morawiecki zapowiedział przedstawienie kompleksowego planu społeczno-gospodarczego dla Polski, m.in. wspierania rodzin, ekologii czy cyfryzacji. Plan ma wiązać się z prognozowaną, najgłębszą od kilkudziesięciu lat „przebudową świata” po pandemii.

W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Europejski Fundusz Odbudowy „ma szansę ruszyć realnie od III kwartału 2021 roku”. Zaznaczył, że ma na to nadzieję, bo „to duże środki, które pomogą całej Europie”, zaś „polska gospodarka jest mocno związana z całą Europą”. Zwrócił uwagę, że 80 proc. polskiego eksportu trafia do krajów europejskich i stąd życzy „szybkiego odbicia” wszystkim państwom w Europie.

Czytaj także: Prof. Grosse: mechanizm praworządności będzie stosowany od 1 stycznia 2021 r., unijne fundusze będą mogły być odbierane wstecznie

Premier dodał przy tym, że gdyby ws. Funduszu miały miejsce opóźnienia, to jego rząd będzie przyspieszał zaplanowane, duże inwestycje krajowe, co miałoby przełożyć się na wyższy wzrost gospodarczy.

Czytaj również: Morawiecki: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych odpowiedzią na ewentualne niepowodzenie negocjacji z UE ws. budżetu

 

„Przygotowaliśmy wiele rozwiązań budżetowych, finansowych, inwestycyjnych, zarówno lokalnych, jak i na poziomie krajowym, które już działają i zadziałają w kolejnych latach mocno w kierunku wzrostu gospodarczego. Może się okazać, że już w IV kwartale 2021 roku przekroczymy poziom PKB z czasu sprzed pandemii. Byłaby to rzadkość na świecie, a szczególnie w Europie” – powiedział Morawiecki.

„Wchodzimy w czas przebudowy świata. Przebudowy najgłębszej od 30, a może nawet od 80 lat” – oświadczył szef rządu, zaznaczając, że sytuacja jest dynamiczna. Według niego, „odbicie po koronawirusie przyjmie kształt litery K”, wyjaśniając, że „niektóre branże znakomicie rosną nawet mimo epidemii, a może nawet na skutek epidemii, a inne są bardzo mocno poturbowane”.

Zdaniem premiera, „przemysł w Polsce rozwija się nadal w dobrym tempie”, przy czym zaraz wspomniał o wielkich, zagranicznych korporacjach działających w naszym kraju, mówiąc, że „Apple, Amazon czy Microsoft notują gigantyczne dochody i wyceny”. Jednocześnie prognozuje, że „architektura społeczna i gospodarcza będzie ulegała głębokiej zmianie” i obecnie trzeba pomyśleć, jak świat może wyglądać w perspektywie do około 10 lat „i przystosować procesy legislacyjne i inwestycyjne do tego świata”. Powiedział, że celem jest sprawienie, żeby w tym przyszłym świecie Polska „odnalazła się (…) jak najlepiej”.

Przeczytaj: Konfederacja: Morawiecki sprzedał na raty polską suwerenność [+VIDEO]

Dla Morawieckiego kwestią podstawową jest zasypanie deficytu kapitału, „który ciążył nam przez wieki”. Rząd chce zatem skumulować jak największe zasoby kapitału, poprzez inwestowanie w kapitał społeczny, państwowy oraz wzmacniając prywatny kapitał przedsiębiorców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Dlatego zachęcamy inwestorów z całego świata do inwestowania w Polsce” – powiedział. Mówił w tym kontekście o „nowym ładzie”, przez który rząd chce odpowiedzieć na potrzeby świata po pandemii. Wymienił „potężne wydatki na usprawnienie służby zdrowia i służb sanitarnych”, przebudowę systemu edukacyjnego w taki sposób, „by lepiej odpowiadał na wyzwania gospodarcze, nie tracąc przy tym nic z polskiej tradycji”.

Morawiecki zapowiedział też przeznaczenie dodatkowych, dużych środków na rozwiązanie problemu mieszkaniowego. Chce, żeby w ciągu roku oddawanych było 250 tys. mieszkań.

„To kompleksowy plan społeczno-gospodarczy. To plan, który będzie dotyczył wielu obszarów, m.in. dalszego wspierania rodzin, ekologii czy cyfryzacji” – powiedział szef rządu. Dodał, że plan ma zostać całościowo przedstawiony w styczniu 2021 roku. Wspomniał też o „nieefektywności finansowej wymiaru sprawiedliwości”, widząc tam możliwość dużych oszczędności, rzędu miliardów złotych. „Chciałbym, aby wymiar sprawiedliwości wszedł jak najszybciej w erę cyfryzacji i szybkiego procedowania spraw. Obywatele to docenią”.

„Rz” / PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Na razie wiemy na pewno,że ceny energii ,a co za tym idzie wszystkiego gwałtownie wzrosną po zgodzie Premiera na nowy cel klimatyczny. A co do pieniędzy, jak dotychczas od wielu lat Berlin i Bruksela pokazują Polsce kierunek “na drzewo” w razie potrzeby przewracając szachownicę i nic nie wskazuje na inny przebieg wydarzeń.