Podczas rozmowy, która odbyła się z inicjatywy Donalda Trumpa, obaj prezydenci poruszyli kwestie współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej.

O szczegółach rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i USA poinformował szef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski. Odbyła się ona w sobotę, z inicjatywy Donalda Trumpa i trwała pół godziny. Rozmowa dotyczyła trzech zasadniczych kwestii: współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Trzy tematy poruszono również w kontekście współpracy dwustronne. Pierwszym z nich była współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na SARS-CoV-2.

 

– Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę – podkreślił Szczerski. Drugi temat dotyczył nowoczesnych i szybkich szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Szef KPRP zapewniał, że Amerykanie są otwarci na współpracę w dostarczeniu do Polski tych testów.

Z kolei trzecia kwestia dotyczy wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Polscy medycy mieliby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, jednocześnie odbywając praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

W kwestii zaangażowania NATO w walce z koronawirusem obaj prezydenci podkreślili, że potrzebna jest silna i jasna roli NATO w tej sytuacji.

– Trzeba przedyskutować możliwości większego zaangażowania sił NATO, jeśli chodzi o możliwości wojskowe i medycyny, ale także innych zasobów, które są do dyspozycji NATO, żeby w sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką, także w wymiarze bezpieczeństwa – mówił szef gabinetu prezydenta. – Tutaj jest gotowość do rozmów na temat tego, jak można zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii.

Odnośnie współpracy gospodarczej, szef KPRP poinformował, że Duda i Trump rozmawiali nt. tego, „w jaki sposób we współpracy ekonomicznej, w dwustronnych kontaktach biznesowych, inwestycyjnych, handlowych wspomóc obie gospodarki w szybkim powrocie na ścieżkę rozwoju po tym, jak zakończy się najgorszy okres pandemii”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W opinii prezydenckiego ministra, była to „dobra rozmowa obu przywódców”. – Jest szansa na to, że ta dramatyczna sytuacja, jaka ma dzisiaj miejsce na świecie jeszcze bardziej pogłębi relacje polsko-amerykańskie – dodał.

Jak informowaliśmy, w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Chińskiej Republiki Ludowej, Li Keqiangiem, dotyczącą zwalczania koronawirusa i zakupów sprzętu medycznego, odbył premier Mateusz Morawiecki. Według strony chińskiej, Li powiedział polskiemu premierowi, że Chiny „są gotowe do dzielenia się doświadczeniem i ułatwienia Polsce zakupu i transportu chińskich dostaw medycznych poprzez kanały komercyjne”. Z kolei Morawiecki wyraził gotowość do zwiększenia polskiego udziału w dwukierunkowej wymianie gospodarczej.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz