Chiny opisały w niedzielę śledztwo amerykańskiego wywiadu dotyczący pochodzenia COVID-19 jako „polityczne i fałszywe” – poinformował portal Deutsche Welle.

Jak poinformował portal Deutsche Welle, Chiny opisały w niedzielę śledztwo amerykańskiego wywiadu dotyczący pochodzenia COVID-19 jako „polityczne i fałszywe” .

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Waszyngton do „przestania atakowania” kraju , zaledwie kilka dni po tym, jak amerykańskie Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego opublikowało pełniejszą wersję swoich ustaleń dotyczących tego, jak mógł powstać się nowy koronawirus.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rzecznik MSZ Chin Wang Wenbin powiedział: „Niezależnie od tego, ile razy raport zostanie opublikowany lub w ilu wersjach się pojawi, nie zmieni to faktu, że ten raport jest w istocie polityczny i fałszywy, bez podstaw naukowych lub wiarygodność”.

Wang dodał: „Badanie pochodzenia nowego koronawirusa jest poważnym i złożonym zagadnieniem naukowym, które powinno i może być prowadzone tylko przez globalnych naukowców we współpracy. Wykorzystanie agencji wywiadowczych do śledzenia pochodzenia jest samo w sobie niepodważalnym dowodem upolitycznienia”.

Zobacz też: Koronawirusowa katastrofa w Rosji – poziom zakażeń przebił rekord

Amerykańskie agencje wywiadowcze poinformowały, że COVID-19 prawdopodobnie nie był bronią biologiczną i większość amerykańskich analityków uważa, że ​​w ogóle nie został genetycznie zmodyfikowany, ale ostateczny wniosek dotyczący pochodzenia wirusa jest niemożliwy bez współpracy z Chinami.

Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego opublikowało w piątek długo oczekiwane publiczne ustalenia dotyczące pochodzenia wirusa, odtajnioną wersję tajnego raportu przedłożonego prezydentowi Joe Bidenowi tego lata.

Społeczność wywiadowcza pozostaje podzielona co do miejsca, w którym wybuchła epidemia, ale wierzy, że dwie przyczyny są prawdopodobne – że rozprzestrzeniła się przez zwierzęta na ludzi lub że powstała w wyniku incydentu w laboratorium w mieście Wuhan.

„Współpraca Chin najprawdopodobniej byłaby potrzebna do osiągnięcia ostatecznej oceny pochodzenia COVID-19” – czytamy w raporcie. „Pekin jednak nadal utrudnia globalne śledztwo, sprzeciwia się dzieleniu informacji i obwinia inne kraje, w tym Stany Zjednoczone”.

Raport zawiera kluczowe nierozstrzygnięte pytania, w tym informacje o najwcześniejszych przypadkach COVID-19, wskaźniki obłożenia szpitali w Chinach oraz informacje o zwierzętach obecnych na wielu rynkach w Wuhan. Według raportu „Opór Chin wobec większej pracy z innymi państwami i grupami zewnętrznymi w celu zbadania pochodzenia wirusa odzwierciedla niepewność co do tego, dokąd może prowadzić dochodzenie, a także frustrację, jaką społeczność międzynarodowa wykorzystuje ten problem do wywierania presji politycznej na Chiny”.

Kresy.pl/DW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz