StratCom Sił Zbrojnych Ukrainy w Niedzielę Wielkanocną opublikował wykonanie “Bogurodzicy” autorstwa Tarasa Kompaniczenki.

“W Dzień Zmartwychwstania Chrystusa prezentujemy starożytną pieśń ‘Bogurodzica’ w wykonaniu ukraińskiego artysty ludowego Tarasa Kompaniczenki, który obecnie broni Ukrainy w Wojskach Obrony Terytorialnej Ukrainy, oraz zespołu ‘Chorea Kozacka'” – przeczytać możemy w opisie filmu w serwisie YouTube.

“Pieśń ta w różnych czasach była bojową chwałą ukraińskiego rycerstwa, pieśnią-talizmanem wojsk litewsko-ruskich i polskich. Śpiewano ją w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Ukraina wraca do rodziny narodów europejskich. Razem zwyciężymy!” – czytamy w dalszej części opisu.

Na nagraniu widoczne są takie elementy jak flagi Polski i Ukrainy występujące obok siebie na mundurze ukraińskiego żołnierza czy ujęcia polskiego sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie w czasie wojny. Pod koniec nagrania umieszczono także napis “Za naszą i waszą wolność” po polsku i ukraińsku.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski: Polska dostarczy Ukrainie 200 Rosomaków

“Bogurodzica” jest najstarszą polską pieśnią religijną i najstarszym polskim tekstem poetyckim. Za hipotetyczną datę jej powstania uznaje się przełom XII/XIII wieku. Pełniła rolę hymnu państwowego do połowy XVI wieku.

Wśród polskich internautów w związku z publikacją ukraińskiego wykonania “Bogurodzicy” rozgorzała dyskusja czy Ukraińcy faktycznie mają podstawy, aby się do niej odwoływać.

Taras Kompaniczenko to ukraiński kobzar, lirnik, historyk sztuki i muzykolog. Jest założycielem zespołu Chorea Kozacka. Zajmuje się rekonstrukcją muzyki dawnej Rusi – Ukrainy od czasów późnego średniowiecza przez renesans i barok. Inspiracje czerpie z rękopisów i starodruków, a swoje koncerty nazywa muzyczną wędrówką po ziemiach przodków. W czerwcu ub. roku podczas Kongresu Polska Wielki Projekt uhonorowany został medalem „Odwaga i Wiarygodność”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply