W okupowanym przez Rosjan Melitopolu rozpoczęto przygotowania do referendum w sprawie wstąpienia do Federacji Rosyjskiej.

Jak podała we wtorek agencja RBK-Ukraina, wyznaczona przez rosyjskie wojska okupacyjne mer Melitopola Galina Danilczenko powiedziała, że w mieście rozpoczęto przygotowania do referendum w sprawie wstąpienia do Federacji Rosyjskiej.

“Jesteśmy bardzo wdzięczni Federacji Rosyjskiej za pomoc i wsparcie, jakich nam udzielają. Wiemy, że nasza przyszłość jest jedynie z Rosją, Federacja Rosyjska jest tu na zawsze i teraz zaczynamy przygotowywać się do referendum” – powiedziała Danilczenko.

Słowa te padły z okazji wizyty w Melitopolu pierwszego zastępcy szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Kirijenki.

Melitopol to drugie pod względem wielkości miasto w obwodzie zaporoskim na Ukrainie i największe miasto obwodu, które kontrolują Rosjanie. Miejscowość znalazła się w rękach rosyjskiej armii już na początku wojny z Ukrainą. Rosjanie twierdzili, że kontrolują miasto od 26 lutego br. 12 marca siłowo usunęli dotychczasowego mera Iwana Fiodorowa i zastąpili go miejską deputowaną z prorosyjskiego Bloku Opozycyjnego Galiną Danilczenko.

1 czerwca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że decyzje dotyczące przyszłości separatystycznych republik w Donbasie – ługańskiej i donieckiej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie będą podejmować ich mieszkańcy. Później Pieskow mówił, że do przeprowadzenia referendów są potrzebne “odpowiednie warunki”, przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa.

Nie jest jasne, kiedy miałoby odbyć się referendum w Melitopolu. RBK-Ukraina podaje, że w sąsiednim obwodzie chersońskim okupacyjne władze zamierzają zorganizować referendum “do jesieni”.

Kresy.pl / rbc.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply