Ministerstwo obrony Niemiec podało w piątek termin dostarczenia Ukrainie 15 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard.

Jak podaje Deutsche Welle, rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony poinformował w piątek, że w lipcu Ukraina otrzyma z Niemiec 15 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard. Według ministerstwa Gepardy będą używane do ochrony infrastruktury krytycznej na Ukrainie przed rosyjskimi atakami.

Według niemieckiej agencji dpa Ukraina otrzyma nie tylko Gepardy, ale także wsparcie szkoleniowe niemieckich sił zbrojnych oraz prawie 60 tys. sztuk amunicji.

Oświadczenie rzecznika niemieckiego resortu obrony pojawiło się po piątkowym spotkaniu ministrów obrony Niemiec i Ukrainy – Christine Lambrecht i Ołeksija Reznikowa.

Niemiecki rząd zgodził się na sprzedaż Gepardów Ukrainie pod koniec kwietnia br. Wówczas agencja dpa podawała, że Kijów może otrzymać „średnią dwucyfrową liczbę” tych pojazdów. Podawano także, że ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Niemczech; szkolenie działowego Geparda trwa około 6 tygodni.

W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w wywiadzie, że Ukraina powinna „stosunkowo szybko” otrzymać działa samobieżne Gepard, ale bez amunicji, która poszukiwana jest w innych państwach. Wcześniej podawano, że na reeksport amunicji do Gepardów na Ukrainę nie zgodziła się Szwajcaria, powołując się na swoją neutralność.

Działa samobieżne Gepard bazują na podwoziu czołgów Leopard i są uzbrojone w dwa działa 35 mm i radar. Oprócz celów powietrznych mogą również zwalczać cele naziemne. Załoga standardowo składa się z trzech osób.

Produkcję działa Gepard zakończono w 1976 roku a dziesięć lat temu zastąpiono je innymi systemami. Producent Gepardów, firma Krauss-Maffei Wegmann, posiada ich jeszcze około 50 sztuk. Przed sprzedażą Ukrainie muszą jeszcze przejść przegląd techniczny i naprawy.

Kresy.pl / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply