Siedem lat temu Rosja naruszyła prawo międzynarodowe, normy, według których współczesne kraje wchodzą we wzajemne relacje, oraz suwerenność i integralność terytorialną sąsiedniej Ukrainy, kiedy najechała Krym – czytamy w oświadczeniu opublikowany na stronie Białego Domu z okazji siódmej rocznicy zajęcia Krymu przez Rosję.

“Stany Zjednoczone nadal stoją po stronie Ukrainy oraz jej sojuszników i partnerów, tak samo jak od początku tego konfliktu. W tę ponurą rocznicę potwierdzamy prostą prawdę: Krym to Ukraina” – przekazał Biały Dom.

“Stany Zjednoczone nie uznają i nigdy nie uznają rzekomej aneksji półwyspu przez Rosję, stajemy po stronie Ukrainy przeciwko agresywnym aktom Rosji. Będziemy nadal pracować nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za nadużycia i agresję na Ukrainie. Będziemy również nadal szanować odwagę i nadzieję rewolucji godności, w której naród ukraiński walczył z ogniem snajperów i siłami zbrojnymi na Majdanie i żądał nowego początku dla swojego kraju. Stany Zjednoczone nadal wierzą w obietnicę Ukrainy i wspieramy wszystkich tych, którzy pracują na rzecz pokojowej, demokratycznej i dostatniej przyszłości swojego kraju” – czytamy w komunikacie.

Jak informowaliśmy, zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zakończenie okupacji Krymu jest wspólnym zadaniem społeczności światowej, a nie tylko Ukrainy.

„Dziś jest dzień oporu wobec okupacji Krymu. Po raz pierwszy od lat po aneksji półwyspu Ukraina podejmuje konkretne kroki w celu zwrotu okupowanego terytorium” – napisał Zełenski na Twitterze w piątek. „Krym to Ukraina!” – dodał.

Jak podała prezydencka służba prasowa, Zełenski podpisał także dekret o środkach zmierzających do reintegracji Półwyspu Krymskiego.

Polecił rządowi zorganizowanie i uruchomienie Platformy Krymskiej, a także podjęcie działań mających na celu rozwój i wsparcie języka i kultury krymsko-tatarskiej oraz ochronę praw mieszkańców tymczasowo okupowanego Krymu.

Jak informowaliśmy, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, przekazał na początku roku, że głównymi celami Wołodymyra Zełenskiego w 2021 roku będzie przywrócenie spokoju w Donbasie i powrót Półwyspu Krymskiego do Ukrainy, a także aktywna polityka międzynarodowa.

„Po pierwsze, Ukraina skoncentruje się na utrzymaniu i wzmocnieniu wsparcia międzynarodowego poprzez rozwój współpracy bilateralnej ze swoimi partnerami strategicznymi, a mianowicie Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Kanadą, Polską, Litwą i Azerbejdżanem” – napisał Żółkiew.

Kresy.pl / whitehouse.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply