Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że zakończenie okupacji Krymu jest wspólnym zadaniem społeczności światowej, a nie tylko Ukrainy – poinformowała w piątek agencja prasowa Unian.

Jak poinformowała agencja prasowa Unian, zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zakończenie okupacji Krymu jest wspólnym zadaniem społeczności światowej, a nie tylko Ukrainy.

„Dziś jest dzień oporu wobec okupacji Krymu. Po raz pierwszy od lat po aneksji półwyspu Ukraina podejmuje konkretne kroki w celu zwrotu okupowanego terytorium” – napisał Zełenski na Twitterze w piątek. „Krym to Ukraina!” – dodał.


Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak podała prezydencka służba prasowa, Zełenski podpisał także dekret o środkach zmierzających do reintegracji Półwyspu Krymskiego.

Polecił rządowi zorganizowanie i uruchomienie Platformy Krymskiej, a także podjęcie działań mających na celu rozwój i wsparcie języka i kultury krymsko-tatarskiej oraz ochronę praw mieszkańców tymczasowo okupowanego Krymu.

W tym samym czasie sekretarz stanu USA Antony Blinken przyznał, że okupacja Rosji i rosnąca militaryzacja Półwyspu Krymskiego mają konsekwencje daleko poza granicami Ukrainy, zagrażając wspólnemu bezpieczeństwu świata.

„Okupacja ta wiąże się ze znacznymi kosztami ludzkimi. Rosyjskie władze okupacyjne prowadziły brutalną kampanię represji wobec Tatarów krymskich, etnicznych Ukraińców i członków innych mniejszości etnicznych i religijnych na Krymie” – uważa Blinken.

„Stany Zjednoczone dołączają do Ukrainy w obchodach siódmej rocznicy rosyjskiej inwazji i zajęcia Krymu – bezczelnej zniewagi dla nowoczesnego porządku międzynarodowego. Potwierdzamy tę podstawową prawdę: Krym to Ukraina” – przekazał w oświadczeniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, przekazał na początku roku, że głównymi celami Wołodymyra Zełenskiego w 2021 roku będzie przywrócenie spokoju w Donbasie i powrót Półwyspu Krymskiego do Ukrainy, a także aktywna polityka międzynarodowa.

„Po pierwsze, Ukraina skoncentruje się na utrzymaniu i wzmocnieniu wsparcia międzynarodowego poprzez rozwój współpracy bilateralnej ze swoimi partnerami strategicznymi, a mianowicie Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Kanadą, Polską, Litwą i Azerbejdżanem” – napisał Żółkiew.

Kresy.pl/Unian

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz