Białoruś prezentuje śmigłowiec bezzałogowy Hunter [+VIDEO/+FOTO]

Podczas wystawy MILEX-2021 Białorusini zaprezentowali swój najnowszy, rozpoznawczo-uderzeniowy śmigłowiec bezzałogowy Hunter, przeznaczony głównie do działania w rejonie obszarów zabudowanych. Maszyna powstała z myślą o sprzedaży klientom zagranicznym.

Pierwszego dnia wystawy broni i sprzętu wojskowego MILEX-2021 w Mińsku, 23 czerwca br., zaprezentowano dron rozpoznawczo-uderzeniowy Hunter, opracowany przez Biuro Konstrukcyjne „Bespilotnyje wiertolioty”. Jest on przeznaczony do wyszukiwania i niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, siły żywej przeciwnika oraz wolno latających celów powietrznych.

Według oficjalnego komunikatu strony białoruskiej, maksymalna masa startowa bezzałogowca wynosi 750 kg. Może przenosić ładunek bojowy o wadze 200 kg. Dron może przebywać w powietrzu do 9 godzin, prędkość maksymalna to 10 km/godz. W konfiguracji podstawowej wyposażony jest w system optyczno-elektroniczny, systemy uzbrojenia strzeleckiego i rakietowego, a także pokładowe systemy obrony, w tym zakłócania.

Podstawowe uzbrojenie maszyny to karabin maszynowy Kałasznikowa PKT kal. 7,62 mm, w wersji czołgowej, zamontowany w zdalnie sterowanym stanowisku strzeleckim pod dziobem, z zapasem 550 sztuk amunicji o zasięgu 1,5 km. Przenosi też, na bocznych wysięgnikach, uzbrojenie rakietowo-bombowe, w postaci osiem rakiet niekierowanych kal. 57 mm (zasięg 1800 m) lub 16 bomb przeciwpancernych o wadze 2,5 kg każda.

Dron Hunter posiada dwie głowice optoelektroniczne. Główna, zamontowana w dziobie kadłuba, umożliwa rozpoznawanie obiektów wielkości samochodu z odległości 9200 m, a cele do ostrzelania można wskazywać z 5 km. Z kolei z przodu, w bocznej części kadłuba zamontowano dodatkową stację optoelektroniczną, która może wskazywać cele z odległości 3 km. Sposób jej zamontowania sugeruje, że przeznaczona jest do obserwację przestrzeni pod śmigłowcem, względnie również za nim. Jak podano, ma ona współpracować z systemami rakiet niekierowanych i bombami.

Dostępne wizualizacje wskazują, że w skład jednego kompleksu Hunter mają wchodzić dwa śmigłowce bezzałogowe i dwa pojazdy kołowe z przyczepami-platformami do ich transportu na ziemi. Pierwszy pojazd kołowy to naziemna stacja sterowania, drugi to naziemna stacja zabezpieczenia lotów.

Władimir Czudakow, główny konstruktor Biura Konstrukcyjnego „Bespilotnyje wiertolioty” powiedział, że jedną z głównych funkcji Huntera jest operowanie w obszarze zurbanizowanym, czyli „niszczenie stanowisk ogniowych przeciwnika w trudnodostępnych miejscach, gdzie ryzykowne byłoby wysyłanie śmigłowców załogowych”. Dodał, że przy opracowywaniu maszyny wzięto pod uwagę informacje służb specjalnych pracujących w „gorących punktach”, a także od Rosjan.

Przeczytaj: Defense News: Rosja rozwija bezzałogowe śmigłowce do zwalczania dronów

„Tę maszynę zbudowano przede wszystkim jako bojową, więc nie ma ona żadnego zastosowania cywilnego. Przeznaczona jest do prowadzenia operacji specjalnych” – powiedział Czudakow. Zaznaczył, że aspektem wyjściowym projektu była platforma uzbrojenia: „stworzyliśmy kompleks uzbrojenia, a potem wokół tego zbudowaliśmy śmigłowiec”.

Białorusini określają bezzałogowiec jako kompleks piątej generacji. Twierdzą, że może realizować misje samodzielnie, jak i w parze dronów. Dron jest całkowicie zrobotyzowany, ale jego twórcy przyznają, że jedyną kwestią, w której konieczny jest człowiek, jest obsługa systemów uzbrojenia.

Bezzałogowiec powstał z myślą o klientach zagranicznych. Według Czudakowa, wkrótce zgłoszą się państwa zainteresowane zakupem systemu. Jego firma posiada już oficjalną zgodę na eksport.

Przeczytaj: Turecka firma opracowała bezzałogowy śmigłowiec – może wypełniać zadania cywilne i wojskowe

Czytaj także: Ukraina: opracowano bezzałogowy śmigłowiec uderzeniowy

vpk.gov.by / rg.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply