Ukraina: opracowano bezzałogowy śmigłowiec uderzeniowy

Ukraińska firma Ramzaj poinformowała, że stworzyła dron uderzeniowy w typie śmigłowca. Pierwszy lot może odbyć się jeszcze w tym roku.

Prywatna ukraińska spółka Ramzaj, wchodząca w skład Ligi Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy, poinformowała tydzień temu, że stworzyła pierwszy na Ukrainie dron uderzeniowy w typie śmigłowca. Zapowiedziano, że prototyp zostanie zaprezentowany w czerwcu br. na wystawie „Broń i Bezpieczeństwo”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Dyrektor spółki Ramzaj, Jurij Polowyj powiedział, że będzie to maszyna uderzeniowa, w typie bezzałogowego wiropłatu, uzbrojona w rakiety i charakteryzująca się wysoką odpornością na różne systemy zakłócające.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Polowyj powiedział też, że jego firma już od kilku lat pracuje nad takim dronem. Spodziewa się, że pierwszy lot odbędzie się jeszcze w tym roku. Zaznaczono, że znaczną część pracy rozwojowej ukraińska firma prowadzi samodzielnie, z udziałem wysokiej klasy specjalistów, których w ciągu ostatnich kilku lat udało się zebrać na Ukrainie w nowo powstałym biurze konstrukcyjnym.

Serwis „Defense Expess” zaznacza, że firma Ramzaj jest znana jako integrator i twórca, razem z biurem konstrukcyjnym Łucz i zakładami Motor Sicz i Fotopryład, kompleksu uzbrojenia kierowanego 524R. Umożliwia on wykorzystywanie rakiet naprowadzanych RK-2W Barier-W przez śmigłowce Mi-8 MSB-W.

Ponadto, niedawno okazało się, że rozpoczęły się próby fabryczne systemu kierowania uzbrojeniem śmigłowca bojowego z optyczno-celowniczą stacją naprowadzania PrNK-17 (24). Poza standardowym dla maszyn uderzeniowych uzbrojeniem, jak np. rakiety naprowadzane, może on umożliwić prowadzenie walki w powietrzu z wykorzystaniem rakiet samonaprowadzających na podczerwień R-73.

Przeczytaj także: Turecka firma opracowała bezzałogowy śmigłowiec – może wypełniać zadania cywilne i wojskowe

Jak pisaliśmy, latem 2020 roku rosyjskie media podały, że podczas forum wojskowego Armia-2020, Centralny Instytut Badań i Rozwoju Sił Zbrojnych Rosji przedstawił prezentację, według której ministerstwo obrony Rosji jest w trakcie opracowywania bezzałogowego śmigłowca szturmowego, który mógłby wspierać załogowe śmigłowce w zadaniach bojowych.

Czytaj także: Defense News: Rosja rozwija bezzałogowe śmigłowce do zwalczania dronów

opk.com.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz