Lwów znów zaatakowany

We wtorek celem rosyjskich ataków na Ukrainę po raz kolejny stał się Lwów. Rosjanom prawdopodobnie udało się trafić zamierzony obiekt.

“We wtorek rano nieprzyjaciel zaatakował Lwów bezzałogowcem typu Shahed, w wyniku czego odnotowano trzy trafienia w obiekt krytyczny, nie było ofiar” – poinformował szef lwowskiej administracji obwodowej Maksym Kozicki. „Około godziny 5 rano wrogie drony typu Szahed zaatakowały Lwów. Uderzyły w obiekt krytyczny. Trzy trafienia. Uszkodzony strop między piętrami, wybite okna. Nie było ofiar [śmiertelnych] ani rannych. ogień” – napisał na swoim kanale na Telegramie urzędnik, co przytoczyła ukraińska agencja informacyjna Interfax.

Kazicki podziękował żołnierzom obrony przeciwlotniczej i specjalistom Państwowego Ratownictwa, którzy pracowali nad usunięciem skutków ostrzału.

BBC pisze wręcz o wznowieniu przez Rosjan fal ataków przy pomocy dronów. Siły powietrzne Ukrainy twierdzą, że Rosjanie wysłali 35 dronów i wszystkie oprócz trzech zestrzelono. Atak na Lwów wywołał pożar, relacjonuje brytyjski nadawca publiczny. Nalot na Kijów i atak rakietowy na Zaporoże na południu zostały przez niego określone jako “masowe”.

Siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że ponad 20 dronów zostało wystrzelonych na Kijów falami z terytorium Rosji na północy i z wybrzeży Morza Azowskiego na południowym wschodzie. To pierwszy taki incydent od 18 dni.

Na południu Ukrainy Zaporoże zostało zaatakowane kilkoma pociskami balistycznymi Iskander-M – poinformowały tamtejsze władze lokalne, dodając, że nikt nie został ranny. Gubernator obwodu powiedział również, że trzy drony zostały zestrzelone nad południowym regionem mikołajowskim.

Region zaporoski jest głównym celem obecnej ofensywy ukraińskiej armii mającej na celu odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję na początku inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku. W swoim poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na niektórych obszarach wojsko posuwa się naprzód, podczas gdy w innych utrzymuje pozycje przeciwko rosyjskiemu atakowi.

Wiceminister obrony Hanna Malar powiedziała kilka godzin wcześniej, że siły ukraińskie odbiły wieś Piatykatki, próbując przedrzeć się przez linię frontu Rosji w regionie południowym. Powiedziała, że ​​to ósma ukraińska wieś odbita w ciągu ostatniego tygodnia. BBC podkreśla jednak, że niezależnego potwierdzenia tych inforamcji. 

interfax.com.ua/bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply