Bułgarskie lotnictwo wojskowe w 2023 r. będzie musiało zaprzestać eksploatacji swoich myśliwców MiG-29. Innych jej siły powietrzne na razie nie posiadają.

Najnowsze spośród samolotó MiG-29 będących na wyposażeniu bułarskich Sił Powietrznych mają już nieco ponad 30 lat. Wojna na Ukrainie uniemożliwiła Bułgarom wydłużenie okresu ich bezpiecznej eksploatacji. Naprawa i konserwacja bułgarskich maszyn tego typu odbywała się głównie w miejscu ich pochodzenia – Rosji. Ostatnia umowa ramowa regulująca te kwestie została podpisana w 2018 roku na okres czterech lat i zakładała łączne płatności o wartości 41,5 mln euro.

Najpierw problemy wywołane przez koronawirusa a następnie wojna wywołały brak terminowego wywiązania się przez Rosjan z zapisów umowy. W związku  z tym, jak podkreśliła w niedzielę pisząca o sprawie agencja informacyjna Novinite, Sofia wystąpiła do nich o wypłatę przewidzianych kar umownych. Należność ta jest przez Rosjan wypłacana – ostatnią transzę Bułgarzy otrzymali w maju zeszłego roku.

Bułgaria zakontraktowała u amerykańskiego dostawcy 16 myśliwców F-16. Jednak także w tym przypadku Amerykanie odkładają termin dostawy wobec obciążenia własnego przemysłu koniecznością militarnego wspierania Ukrainy oraz zwiększonym popytem na zaawansowane uzbrojenie na świecie.

Nie rozwiązuje to więc problemów Bułgarii z brakiem zdolnych do działania myśliwców. Pełniący obowiązki ministra obrony Dymitar Stojanow mówi o przekazaniu MiG-ów na „szkolenie sił powietrznych do końca 2023 roku”.

Bułgarzy podpisali umowy z Polską na wymianę dwóch silników do tego typu samolotów i reperację czterech, jednak jak twierdzi agencja “na razie nie jest jasne” na jakim etapie jest realizacja tego porozumienia.

Bułgarskie Ministerstwo Obrony nie zrezygnowało z poszukiwań tak zwanego myśliwca pośredniego. W grę wchodzą maszyny produkcji szwedzkiej lub francuskiej. Novinite nie podaje jednak żadnych konkretów w tej sprawie.

NATO realizuje obecnie misję ochrony przestrzeni powietrznej Bułgarii. Samoloty z innych państw Sojuszu realizują ją każdorazowo zabierając na pokład po jednym bułgarskim pilocie.

Czytaj takżę: Bułgaria weźmie udział w misji szkoleniowej dla ukraińskiego wojska

novinite.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply