Brytyjski wywiad podał w poniedziałek, że niedzielny rosyjski atak rakietowy na Kijów był prawdopodobnie próbą zakłócenia dostaw sprzętu wojskowego z Zachodu.

Rosyjskie wystrzeliwane z powietrza pociski manewrujące Kh-101 uderzyły w infrastrukturę kolejową w Kijowie, usiłując prawdopodobnie zakłócić dostawy zachodniego sprzętu wojskowego do frontowych jednostek ukraińskich – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Dodano, że w Donbasie trwają ciężkie walki. “Siły rosyjskie nadal napierają w kierunku Słowiańska w ramach próby okrążenia sił ukraińskich” – zaznaczono.

Brytyjski wywiad uważa, że po utracie rosyjskiego krążownika Moskwa w kwietniu siły rosyjskie prawdopodobnie przeniosły wiele środków obrony przeciwlotniczej na Wyspę Węży. “Ma to zapewnić obronę przeciwlotniczą okrętom rosyjskiej marynarki wojennej operującym wokół Wyspy Węży” – dodano.

Przypomnijmy, że w niedzielę ukraińska stolica po raz kolejny stała się celem ataku rakietowego Rosjan. Informacje o wybuchach w Kijowie pojawiły się w niedzielę około 6.30 czasu lokalnego. Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko podał na Telegramie, że do wybuchów doszło w dzielnicy darnickiej i dnieprowskiej. Napisał o „kilku” wybuchach.

Następnie Kliczko poinformował, że na skutek ataku rakietowego ranna została jednak osoba, która musiała zostać poddana hospitalizacji.

Fakt ataku rakietowego na Kijów potwierdził też Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: „Agresor nadal prowadzi uderzenia rakietowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej na terytorium naszego państwa, szczególnie w Kijowie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kijów stał się celem rosyjskiej ofensywy już w pierwszych dniach po jej rozpoczęciu 24 lutego. Rosjanie przeprowadzili desant na podkijowskim lotnisku Hostomel, a następnie podeszli pod ukraińską stolicę z dużą ilością wojską z północnego zachodu i od wschodu. W tym czasie do poważnych zniszczeń doszło w miasteczkach położonych pod Kijowem. Rosjanie nie rezygnowali też z ostrzału centralnych części ukraińskiej stolicy.

Wobec niepowodzenia w tych działaniach pod koniec marca Rosjanie wycofali siły spod ukraińskiej stolicy i skoncentrowali się na działaniach w Donbasie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply