Jeremy Hunt stwierdził w rozmowie z telewizją Sky News, że Baszar al-Asad, dzięki rosyjskiej protekcji, pozostanie w najbliższym czasie przywódcą Syrii.

Jak odnotował portal Sky News, „Po raz pierwszy brytyjski minister wypowiedział się tak otwarcie o rzeczywistości panującej w Syrii”. „Sądzę, i takie jest brytyjskie długoletnie stanowisko, że nie będziemy mieli trwałego pokoju w Syrii z tym reżimem. Ale z przykrością sądzimy, że przez jakiś czas pozostanie, z powodu wsparcia, jakie [Asad] otrzymał od Rosji” – powiedział Hunt.Hunt zasadniczo uznał, że Syria jest obecnie rosyjską strefę wpływów, choć podkreślił jednocześnie, że obciąża Moskwę dużą odpowiedzialnością. „Jeśli zamierzasz zaangażować się w Syrii, musisz zapewnić, że rzeczywiście w Syrii panuje pokój. A to oznacza, że prezydent Asad nie używa broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom” – podkreślił brytyjski polityk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Słowa Hunta wskazują na zmianę stanowiską brytyjskiego, wyrażonego przez poprzedniego szefa brytyjskiej dyplomacji, Borisa Johnsona, że Asad powinien mieć możliwość ubiegania się o reelekcję, ale tylko w przypadku porozumienia pokojowego. Są również oznaką coraz większej stabilizacji władzy Asada, czego przykładem mogą być informacje na temat toczących się zakulisowych rozmów, mających na celu normalizację stosunków syryjsko-saudyjskich. Tydzień przed otwarciem przejść granicznych z Jordanią, al-Asad powiedział w wywiadzie dla jednej z kuwejckich gazet, iż jego kraj osiągnął „poważne porozumienie” z państwami arabskimi, dlatego ich delegacje coraz częściej odwiedzają Damaszek. W ciągu ostatnich miesięcy istnienie nieformalnych kontaktów pomiędzy Syrią i sojusznikami Saudyjczyków sugerowała również dyplomacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obecnie najczęściej mówi się o możliwości przywrócenia Syrii do Ligi Państw Arabskich, za czym opowiadać ma się nie tylko wspomniana Algieria, lecz także zdecydowana większość państw członkowskich tej organizacji. Państwa arabskie miały bowiem pogodzić się z porażką wspieranych przez siebie grup „rebeliantów”, a teraz mają być zainteresowane udziałem w odbudowie totalnie zniszczonej przez wojnę Syrii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Syria wraca do gry

kresy.pl / sky news

Szef brytyjskiego MSZ „z przykrością” uznaje, że Asad pozostanie u władzy
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz