Izrael będzie bronił się przed irańskimi działaniami w Syrii, powiedział w Moskwie minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid po spotkaniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem – przekazał portal Jpost.

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid przekonywał podczas spotkania z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, że Izrael musi bronić się przed irańskimi działaniami w Syrii.

„Izrael nie będzie siedział spokojnie, podczas gdy Iran buduje bazy terroru na naszej północnej granicy [z Syrią] lub gdy Iran dostarcza zaawansowaną broń organizacjom terrorystycznym – broń, która ma być użyta przeciwko nam” – powiedział Lapid.

Jego zdaniem, nie może być stabilności w regionie, dopóki Iran utrzymuje swoją obecność i nadal eksportuje terror. „Utrzymamy naszą zdolność do obrony w obliczu zagrożeń z Syrii i innych miejsc” – dodał Lapid.

Na konferencji prasowej w Moskwie po spotkaniu rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że jego kraj jest gotowy przyczynić się do organizacji spotkania dwustronnego, w tym na swoim terytorium, “jeśli strony są na to gotowe” lub udział w pracach Kwartetu Bliskowschodniego (ONZ, USA, UE, Rosja). „Jesteśmy zainteresowani, aby takie spotkanie odbyło się po długiej przerwie. Na tym etapie mówimy o możliwości rozmów na szczeblu ministerialnym” – powiedział.

Ławrow dodał, że wszyscy uczestnicy Kwartetu zgodzili się na wznowienie prac.

Zobacz też: Spektakularna ucieczka Palestyńczyków z izraelskiego więzienia [+VIDEO]

„Kiedy to nastąpi, zależy od wszystkich uczestników Kwartetu. Jesteśmy gotowi to zrobić w każdej chwili, ponieważ uważamy za użyteczną wymianę poglądów na temat tego, w jaki sposób społeczność międzynarodowa może pomóc w stworzeniu warunków do porozumienia między Izraelem a Palestyną” – powiedział.

Ze swojej strony Lapid dał jasno do zrozumienia, że ​​takie spotkanie nie odbędzie się na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu, ponieważ na razie „nie ma o czym dyskutować”. Zapytany, czy trwają rozmowy pokojowe z Syrią, Lapid odpowiedział przecząco, dodając: „Nie zwrócimy Syrii Wzgórz Golan”.

Zobacz też: Lapid: Dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów

Kresy.pl/Jpost/Aa.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply