Sześciu członków palestyńskich ugrupowań zbrojnych zbiegło ze ściśle strzeżonego izraelskiego więzienia wykopując tunel.

Pięciu skazanych członków ugrupowania Palestyński Dżihad Munadil Nafajat, Iham Kahamdżi, Jakub Kadiri i bracia Mahmud i Mohammed al-Aridowie oraz Zakaria Zubejdi dowódca struktur ugrupowania Brygady Męczennicy Al Aksy w mieście Dżenin, w nocy z niedzieli na poniedziałek zbiegli z ściśle strzeżonego więzienia Gilboa. Pięciu z sześciu zbiegów odbywało wyroki dożywocia za organizowanie i przeprowadzanie zbrojnych ataków na obywateli Izraela. Trzech z nich już wcześniej próbowało ucieczek.

Ucieczka rozpoczęła się około godziny 3.30 w nocy, zrelacjonował portal gazety “Jerusalem Post”. Więźniowe opuścili celę przez tunel, który wykopali przy pomocy jednej łyżki. Tunel został wykopany ze znajdującego się w celi sanitariatu. Jego otwór wyjściowy znajdował się kilka metrów poza obrębem więziennych murów.

 

Policja została zaalarmowana jeszcze w nocy przez okolicznych mieszkańców, którzy widzieli sześciu mężczyzn biegnących przez pole uprawne. Administracja więzienia wykryła brak więźniów a następnie tunel. Rozpoczęto masową obławę na zbiegów. Bierze w niej udział policja, policja graniczna, służba kontrwywiadu – Szin Bet oraz żołnierze izraelskiej armii. Ustanowiono łącznie 82 posterunki kontrolne. W stan pogotowia postawiono żołnierzy izraelskiej armii w oddziałach okupujących Zachodni Brzeg Jordanu, służby podejrzewają bowiem, że właśnie tam kierują się zbiegowie, choć nie wykluczają one prób przedarcia się do Jordanii.

Śledczy badają ocenie czy któryś ze strażników nie pomagał więźniom. Podejrzewają też, że po opuszczeniu tunelu mieli oni wsparcie z zewnątrz w postaci oczekującego na nich samochodu.

Więzienie Gilboa to jeden z najpilniej strzeżonych zakładów karnych w Izraelu. Zakaria Zubaidi był zaś jednym z czołowych bojowników Brygad Męczenników Al Aksy, nazywanym “symbolem” drugiej Intifady. Premier Izraela Naftali Bennett nazwał ucieczkę z Gilboa “poważnym incydentem, który wymaga zaangażowania wszystkich służb”. Natomiast Palestyński Islamski Dzihad nazwał ją czynem “heroicznym” i “całkowitą porażką armii okupacyjnej”.

Czytaj także: Media społecznościowe ograniczają informacje o sytuacji Palestyńczyków

jpost.com/bbc.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply