W stolicy Ukrainy zdemontowano Pomnik Przyjaźni Kijowa i Moskwy

Radni Kijowa zdecydowali, że pomnik powinien zostać rozebrany, ponieważ przyjaźń pomiędzy Kijowem a Moskwą już się skończyła.

Jak podała w poniedziałek służba prasowa rady miasta Kijowa, w ukraińskiej stolicy zdemontowano pomnik na cześć przyjaźni Kijowa i Moskwy, który znajdował się na skwerze przy ulicy marszałka Jakubowskiego.

Demontaż pomnika przeprowadziły służby komunalne wykonując postanowienie rady miasta z lipca br.

Pomnik został zabrany do pomieszczeń administracyjnych. W przyszłości ma stać się eksponatem w nieistniejącym na razie muzeum totalitaryzmu. Co ciekawe, monument został wzniesiony w 2001 roku, a więc w czasie, gdy na Ukrainie nie panował ustrój totalitarny.

Rejon Kijowa, w którym pomnik wówczas stawiano, nosił nazwę Moskiewskiego.  Obecnie jest to rejon Hołosijowski.

W 2015 roku pomnik został pomalowany przez “aktywistów” w ukraińskie barwy narodowe. W lipcu tego roku rada miasta Kijowa “z związku z licznymi apelami” mieszkańców ukraińskiej stolicy, podjęła decyzję o demontażu pomnika.

„Państwo-agresor grozi suwerenności Ukrainy wbrew porozumieniom pokojowym. W rezultacie pomniki ku czci przyjaźni straciły swój sens i wywołują znaczący społeczny rezonans” – powiedział wtedy zastępca mera Kijowa, sekretarz rady miasta Wołodymyr Bondarenko.

CZYTAJ TAKŻE: W Kijowie odsłonięto pomnik Habsburga, który marzył o ukraińskiej koronie

Kresy.pl / kmr.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply