Na polecenie tureckiego prezydenta, Straż Wybrzeża Turcji nie będzie wpuszczać na Morze Egejskie łodzi przeprawiających imigrantów – pisze w sobotę Greek Reporter.

Jak pisze portal, w piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan rozkazał tureckiej Straży Wybrzeża powstrzymanie imigrantów przed wypływaniem na Morze Egejskie.

Straż poinformowała później na twitterze: “Wobec instrukcji naszego prezydenta Recepa Erdogana i wsparciu ich przez Ministra Spraw Wewnętrznych, Sulejmana Sojlu, nielegalni imigranci nie mogą przeprawiać się przez Morze Egejskie w związku z niebezpieczeństwem tego działania”

Turecki prezydent podczas rozmowy z bułgarskim premierem oskarżył Grecję o zabijanie imigrantów na morzu. Podczas spotkania premier Bułgarii zasugerował, że przedstawiciel Grecji też powinien w nim uczestniczyć. Recep Erdogan nie odpowiedział na sugestię i stwierdził:

“Grecja prześladuje tych ludzi. Z naszych obserwacji wynika, że grecka policja zabiła przynajmniej pięciu imigrantów. Przebijają łodzie pontonowe i zatapiają je, to okrutna praktyka” – mówił. “Greccy politycy powinni wiedzieć, że życie człowieka nie jest tanie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w tym samy czasie sytuacja na granicy Grecji i Turcji nie uspokaja się. Policja z obu stron używa gazu pieprzowego i granatów dymnych. Według obserwatorów Reutrsa, jeden z greckich patroli został ostrzelany granatami dymnymi. Miały one nadlecieć z terytorium Turcji.

Greckie wojsko i policja obsadzają granie próbując nie dopuścić imigrantów do przedostania się na ich terytorium. Po drugiej stronie ich tureccy odpowiednicy pilnują aby imigranci nie zawrócili znad granicy.

Jak pisaliśmy, Turcja przygotowuje skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na to, jak Grecja traktuje migrantów. Twierdził też, że od ubiegłego tygodnia z tureckiej prowincji Edirne do Grecji przedostało się już 135 tys. osób. Powołał się na „codzienne obserwacje policyjne”. Wcześniej tureckie władze oskarżyły władze Grecji o śmierć dwóch migrantów i ranienie innych. Rzecznik rządu w Atenach Stelios Petsas zaprzecza tym twierdzeniom i zarzuca Turkom rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył kraje Europy, szczególnie Grecję, o strzelanie do uchodźców próbujących przedostać się do UE i zabijanie ich. Zarzucił tym krajom łamanie praw człowieka i zaznaczył, że jeśli chcą rozwiązać sytuację, to muszą poprzeć działania Turcji w Syrii. Z kolei przedstawiciele Unii Europejskie poparli działania podejmowane przez greckie władze.

Kresy.pl/Greek Reporter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply