Brytyjskie dostawy pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainę będą krokiem w kierunku eskalacji konfliktu i podniesienia go na nowy, bardzo poważny poziom – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Zdaniem Ławrowa, brytyjskie dostawy pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainę to „krok w kierunku poważnej eskalacji konfliktu”. „Użycie amunicji ze zubożonym uranem w Jugosławii i w Iraku sprawiło, że dziesiątki tysięcy cywilów i żołnierzy NATO ucierpiało” – oświadczył, cytowany przez agencję Interfax.

Dodał, że użycie takiej amunicji zwiększa ryzyko rozwinięcia się nowotworów a „gleba skażona jest na dekady”. „Użycie amunicji ze zubożonym uranem drastycznie zmniejszy, jeśli w ogóle pozostawi, zdolność Ukrainy do wytwarzania wysokiej jakości, nieskażonego jedzenia” – powiedział.

Zapytany o możliwą reakcję Moskwy, odpowiedział: „Weźmiemy to pod uwagę przy naszych działaniach”. „Jesteśmy przywiązani do międzynarodowych standardów prowadzenia konfliktów, mamy własną doktrynę wojskową i — jak powiedzieli prezydent Władimir Putin i minister obrony — będziemy musieli wziąć pod uwagę fakt, że nasi brytyjscy koledzy prowadzą tę eskalację do nowego, bardzo poważnego poziomu” – stwierdził.

Jak pisaliśmy, brytyjski rząd potwierdził w poniedziałek, że wraz z kompanią czołgów Challenger 2 na Ukrainę zostaną wysłane wzbudzające kontrowersje pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem.

Wywołało to oficjalną odpowiedź rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. We wtorek oświadczył, że jeśli Ukraina otrzyma od Brytyjczyków taką amunicję, to Rosja będzie musiała odpowiednio zareagować, uznając to za użycie „broni z komponentem jądrowym”. Zachód faktycznie zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca skomentował Putin.

W odpowiedzi, brytyjskie ministerstwo obrony wydało oświadczenie, w którym oskarża prezydenta Rosji o „świadomą próbę dezinformacji”.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że brytyjska armia od lat używa amunicji ze zubożonym uranem i nie ma to nic wspólnego z bronią jądrową. „Rosja to wie, ale świadomie próbuje dezinformować”.

Czytaj także: Serbia przygotuje pozew przeciw NATO za używanie zubożonego uranu podczas bombardowań w 1999

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów. Pakiet obejmuje także duże ilości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej, w tym posiadającej rdzeń wykonany ze stopu zubożonego uranu amunicji podkalibrowej z rodziny M829. Polska stanie się pierwszym poza USA użytkownikiem takich pocisków.

interfax.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz