Liczba wniosków obywateli Ukrainy o ochronę międzynarodową w Polsce wzrosła czterokrotnie. Ma to związek z chęcią uniknięcia poboru.

Sprawę opisała w poniedziałek Rzeczpospolita. "Wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej przez obywateli Ukrainy jest zauważalny. W I kwartale tego roku takie wnioski złożyło prawie 1,2 tys. osób, podczas gdy w całym 2023 r. było to niespełna 1,8 tys. osób" - przyznał rzecznik Urzędu do spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak w rozmowie z rp.pl.

Do tej pory Polska niechętnie przyjmowała wnioski o ochronę międzynarodową. W 2023 roku Urząd do spraw Cudzoziemców wydał decyzje ws. ochrony międzynarodowej wobec prawie 1,4 tys. obywateli Ukrainy, a warunki jej przyznania spełniało tylko 1140 osób. Z kolei 90 obywateli Ukrainy otrzymało negatywne decyzje. W przypadku 155 osób postępowania zakończyły się umorzeniem, które zapada, gdy wnioskodawca opuścił Polskę.

Nie zgadzamy się na budowę unijnego superpaństwa, na Europejski Zielony Ład, na narzucanie nam lewicowej agendy ideologicznej... Nie chcemy być w takiej Unii. Jako Polacy musimy być gotowi na wyjście Polski z Unii Europejskiej - zaznaczyli organizatorzy Marszu Suwerenności.

W środę 1 maja po południu, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ulicami Warszawy przeszedł Marsz Suwerenności. To inicjatywa środowisk narodowych, wolnościowych i patriotycznych, zorganizowana na 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Głównymi organizatorami była Młodzież Wszechpolska, Marsz Niepodległości i Komitet Obrony Suwerenności.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski gości we wtorek sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Kijowie. Politycy spotkali się na Narodowym Uniwersytecie Obrony.

„Będziemy w NATO tylko wtedy, gdy zwyciężymy. Nie wyobrażam sobie, że w czasie wojny zostaniemy przyjęci do NATO. Dla niektórych członków NATO jest to ryzyko, innych po prostu ogarnia sceptycyzm. I bezwarunkowo, poziom Ukrainy, która toczy wojnę na pełną skalę, myślę, że [pytania] o kompatybilności z NATO, o poziomie sił zbrojnych nikt nie podniesie” – słowa prezydenta Ukrainy wypowiedziane w czasie spotkania ze Stoltenbergiem zacytował portal Korrespondent.net.

Zełenski podkreślił, że kwestia NATO jest sprawą większości, a większość jest kwestią polityczną. Warunkiem przyjęcia do Sojuszu jest jej wojenne zwycięstwo. Jednocześnie Zełenski powiedział, że „jednym z powodów, dla których trwa ta wojna, jest to, że nie byliśmy wcześniej w Sojuszu”.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken wezwał w poniedziałek do ściślejszej integracji militarnej arabskich monarchii Zatoki Perskiej przeciw Iranowi.

Blinken przebywa z siódmą wizytą na Bliskim Wschodzie od wybuchu wojny między palestyńskim Hamasem i Izraelem od 7 października oraz pierwszą od czasu, gdy Iran przeprowadził pierwszy w historii bezpośredni atak na Izrael, w odwecie na izraelski atak na irańską placówkę konsularną w Syrii, podlicza libańska telewizja Al Mayadeen. I to właśnie Iran, nie Strefa Gazy, była głównym tematem jaki podsuwał Arabom sekretarz stanu USA.

Komentując odwet Iranu na Izraelu, Blinken powiedział ministrom Rady Współpracy Zatoki Perskiej zebranym w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie - „Atak ten uwydatnia ostre i rosnące zagrożenie ze strony Iranu, ale także konieczność współpracy nad zintegrowaną obroną.”

Coraz więcej muzułmanów pracuje w przewozach "na aplikację" - alarmuje Krystian Kamiński z Konfederacji. Zwraca uwagę na zagrożenia, jakie w związki z tym czyhają na polskich obywateli, przede wszystkim kobiety.

Krystian Kamiński z Konfederacji oraz wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak spotkali się w poniedziałek z przewodniczącym Dariuszem Chojnowskim ze Związku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz" i wice przewodniczącym Pawłem Sadurskim z NSZZ Solidarność Taksówkarzy Zawodowych Warszawy Region Mazowsze. 

"Rozmawialiśmy o zagrożeniach jakie czyhają na polskich obywateli, przede wszystkim kobiety w przewozach na aplikację i o zwiększającym się zatrudnieniu w tych przewozach osób z krajów muzułmańskich" - podkreśla Kamiński.

W przyszłym roku Polska w ramach prezydencji w Unii Europejskiej priorytetowo potraktuje dołączenie Ukrainy i Mołdawii do UE. "Wspieramy ten proces i będziemy wspierali ten proces jako państwo sprawujące prezydencję" - mówił w środę prezydent Andrzej Duda. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 325 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
44%